Rus Bakan, Türk Akımı için tarih verdi

Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk akımı projesiyle ilgili olarak: "Ekim ayında anlaşma imzalanabilir..." dedi.

Rus Bakan, Türk Akımı için tarih verdi

Rusya Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı projesiyle ilgili açıklama geldi. Türk Akımı projesinin yol haritasının Ekim ayındaki anlaşma ile netleşebileceğini söyleyen Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak: "Çalışmalar devam ediyor. Ekim ayında düzenlenecek olan Dünya Enerji Kongresi Kapsamında, iki tarafın komisyonları bir araya gelecek..." dedi.

Türk Akımı için gözler Ekim ayında
Rusya ve Türkiye'nin ortak projesi Türk Akımı'nda yol haritası hususunda Ekim ayında bir anlaşmanın imzalanabileceğine vurgu yapan Novak:

"Bu ay içinde Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile bir araya geleceğiz. Sefcovic ile Kuzey Akım-2 ve Türk Akımı projeleri de dahil olmak üzere görüşmeler yürütmeyi hedefliyoruz..." şeklinde konuştu.

Petrol ihraç eden ülkeler petro üretimini durduracak mı?
Diğer taraftan Novak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyelerinin 26-28 Eylül tarihlerinde Cezayir'de bir araya gelmeyi planladığını ve bu ülkelerin petrol üretimini dondurmaya yönelik bir karar alma ihtimalinin de düşük bulunduğunu söyledi. Böylesi bir karar için ciddi bir hazırlık sürecinin gerekli olduğuna da dikkat çeken Novak:

" OPEC üyelerinin, üretimi dondurmaya yönelik bir  karar almasının zor bir ihtimal, hazır değiller. Dolayısıyla üye ülkelerin böyle  bir karar alacağını düşünmüyorum..." dedi.