Rus bürokrattan Türk Akımı açıklaması: 2019'da...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşen tarihi zirvede ana gündem ortak projeler oldu. Rus Bakan Novak Türk akımı projesinin inşaatına 2019 yılında başlanabileceğini söyledi

Rus bürokrattan Türk Akımı açıklaması: 2019'da...

Rusya ile Türkiye arasında uçak kriziyle birlikte başlayan diplomatik kriz, dün gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesi ile birlikte bütünüyle sonlandı. Görüşmenin ekonomiye sunduğu potansiyelin izler, çok erken dakikalarda bile hissedilmeye başlandı. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk akımı doğalgaz boru hattı projesindeki ilk hattın inşaatına 2019 yılının ikinci yarısında başlanabileceğini vurguladı.

Novak: Projenin geliştirilmesi için görüşmeler sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesinin ardından bir açıklamada bulunan Novak, Türk Akımı projesiyle ilgili olarak Türkiye Enerji Bakanlığı ile yakın temas halinde olacaklarını vurgulayarak: "Türk Akımı projesinde ilk hat inşaatı 2019 yılında başlayabilir..." dedi. 

"Türkiye'ye doğalgaz indirimi gündemimizde yok"
Türkiye'ye sağlanmakta olan doğalgazın fiyatlarında bir indirim olup olmayacağı yönündeki bir soruya da, "Türkiye'ye doğalgaz indirimi hususu gündemimizde değil..."  şeklinde yanıt veren Novak:

"Şu andaki görüşmelerimiz, iki hattın inşa edilmesi yönünde... Bundan sonrasında ise teorik olarak her şey mümkün..." ifadelerini kullandı. 

Sırada Akkuyu Nükleer mi var?
Diğer taraftan uçak krizi ile birlikte sonlanan bir diğer proje olan Akkuyu Nükleer'de de önümüzdeki süreçte önemli kararların alınması bekleniyor.