Rus bürokrattan Türk Akımı açıklaması: Batı'ya rağmen Türkiye

Rusya'nın Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Türk Akımı projesinde Batılı siyasetçilerin muhalefetine rağmen Türkiye'nin önemli rol oynayacağını açıkladı

Rus bürokrattan Türk Akımı açıklaması: Batı'ya rağmen Türkiye

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Türk Akımı projesiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Rus bürokrat, Batılı siyasetçilerin aksi yönlü telkinlerine ve muhalefetine rağmen, Türkiye'nin projede önemli bir rol oynayacağını belirtti ve: "Karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda gereken altyapı inşaatları sürecektir..." dedi.

Türkiye-Rusya ilişkilerinde enerji projelerinin rolü
Açıklamasında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde büyük enerji projelerinin büyük bir önem taşıdığını, Türk akımı projesinde de bazı Batılı politikacıları Türkiye'nin rolüne ilişkin muhalefet edeceğini beliren Grivach:"Ancak bu eleştirilerin bir önemi yok. Türkiye ve Rusya karşılıklı anlaşmalarla gereken altyapı inşaatını yapacaktır. " dedi.

Rus bürokrattan Türk Akımı açıklaması: Batı'ya rağmen Türkiye

Grivacah, konuyla ilgili olarak atılması gereken ilk adımın Türkiye tarafına inşa edilmesi planlanan ilk hat için hükümetler arası anlaşma ve bazı ticari sözleşmelerin yapılması olduğunu vurgulayarak, ikinci  hatta ise Avrupa'ya iletim sorunun çözümünün bulunduğunu söyledi. Yunanistan'ın da projeyle ilgilendiğini, buna karşın Bulgaristan ve Romanya'nın da geçiş ülkesi konumunu kaybetmemekiçin bu girişime itiraz edebileceklerini söyleyen Grivach:

"Batılı ülkeler ve ABD ise son dönemdeki politik sıkıntıların Türkiye'yi bir doğalgaz geçiş ülkesi olma hususunda zora sokacağı argumanını savunuyor..." dedi.