Rusya ile ilişkiler düzeliyor: İlk adım Türk Akımı

Uçak krizinin ardından rafa kaldırılan ortak projelerden biri olan Türk Akımı'nda görüşmeler başladı. Rusya Enerji Bakanı Novak doğalgazın Türkiye üzerinden taşınacağını söyledi

Rusya ile ilişkiler düzeliyor: İlk adım Türk Akımı

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından durma noktasına gelen projelerde görüşmeler "özür mektubu" ve "tazminat açıklamalarının" ardından yeniden başladı. Bu yöndeki ilk adım ise Rusya'dan çıkan doğalgazın Avrupa'ya ulaşımını öngören Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı projesinde atıldı ve taraflar ayrıntılar için yeniden masaya oturdu.

Rus doğalgazı Türkiye üzerinden taşınacak
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, görüşmelerin başladığını doğruladı. Rus doğalgazının Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması üzerine kurulu Türk Akımı Doğalgaz boru Hattı Projesi'ne ilişkin iki hattın inşaatı hakkında görüşüldüğünü belirten Novak, "Gazımız, Avrupalı tüketicilere Türkiye üzerinden ulaşacak. Transjt ülke olarak, Türkiye bu gazın ulaştırılmasında büyük bir rol oynayacak..." dedi. 

Rusya ile ilişkiler düzeliyor: İlk adım Türk Akımı

Zeybekçi: İkili ilişkiler 24 Kasım'dan daha iyi olacak
Diğer taraftan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de Rusya ile ilişkilerin düzelme eğilimine girdiğini ve Rusya'ya yönelik tüm kısıtlamaların önümüzdeki süreçte kaldırılacağını belirterek:

"Rusya ile ilişkilerimiz 9 Ağustos'ta Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından, 24 Kasım öncesine kıyasla çok daha iyi olacak..." şeklinde konuştu.