Rusya krizi teğet geçmeyecek

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, Rusya krizinin Türkiye ekonomisine olası etkilerini değerlendiren bir rapor hazırladı. Rapora göre krizin Türkiye ekonomisine maliyeti, yıllık 11 milyar doların üzerinde olacak.

Rusya krizi teğet geçmeyecek

Rusya krizinin Türkiye ekonomisine maliyeti konulu bir rapor hazırlayan Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, krizin yıllık maliyetinin 11 milyar doların üzerinde olacağını iddia etti. Rapora göre Rusya krizi, konut, inşaat, gıda ve turizm gibi kilit iş kolları başta olmak üzere çok sayıda sektör üzerinde olumsuz bir etkide bulunacak. 

Rusya krizinin Türkiye ekonomisine maliyeti: Yıllık 11 milyar dolar
Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) tarafından hazırlanan raporda krizin iki ülke ekonomisi üzerindeki etkileri analiz edildi. 2014 yılı dış ticaret rakamlarına göre Türkiye'nin dış ticaret açığının 84.5 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten rapor, Rusya Federasyonunun ABD ve AB ambargosuna rağmen 211 milyar dolar dış ticaret fazlası gerçekleştirdiğinin altını çizdi. 

Rusya krizine karşı müteahhitlerin B planı ne? Ayrıntılar için tıklayın...

İkili ilişkilerde Türkiye'nin açığı 20 milyar dolar
TÜSES raporuna göre Türkiye-Rusya ticaret ilişkilerinde Türkiye'nin açığı 20 milyar dolar. Bu ise Türkiye'nin toplam dış ticaret açığının yüzde 23'ün Rusya ile olan dış ticaret açığından kaynaklandığını gösteriyor. 

Rusya ithalatının yüzde 2'sini Türkiye'den yapıyor
TÜSES raporu tarafından öne çıkarılan bir diğer önemli nokta da Türkiye'nin Rusya'nın toplam ithalatı içindeki yüzde 2 düzeyindeki payı oldu. Buna karşın Rusya, Türkiye'nin toplam ithalatı içinde yüzde 10.5'lik bir paya sahip.

Gıda sektöründe Türkiye'nin kaybı Yüzde 28.5

Rusya krizi teğet geçmeyecek

 

Rusya Federasyonu'nun 30 Kasım 2015 yılında Türkiye'den beyaz et ve çeşitli yaş sebze/meyve ve narenciye ürünlerinin alımına yönelik kısıtlama kararı aldığını hatırlatan TÜSES raporu, Türkiye'nin bu alanlardaki toplam 3 milyar 270 milyon dolarlık ihracatının 932 milyon dolarlık kısmının Rusya'ya gerçekleştirildiğini vurguladı. Raporda: "İlgili kalemlerde Türk dış ticaretinin yüzde 28,5’luk bir kayba uğrayacağı görülmektedir..." ifadelerine yer verildi.

Doğalgazda Rusya'ya bağımlıyız: Gasprom indirim vaadini yerine getirmiyor

Rusya krizi teğet geçmeyecek

 

Rapora göre Türkiye-Rusya ilişkilerinin, Türkiye açısından en dikkat çekici boyutu ise doğal gaz sektöründe yaşanıyor. Türkiye toplam doğal gaz ithalanını yüzde 54'ünü Rusya'dan alırken, esas kayıp Gasprom'un vaat ettiği indirime yanaşmamasından kaynaklanacak gibi gözüküyor. Botaş, Gasprom'un yüzde 10.25'lik indirime yanaşmamasından dolayı Uluslararası Ticaret Odası'na şikayete hazırlanıyor. TÜSES raporuna göre iki ülke arasındaki krizden dolayı indirimin uygulamaya sokulması oldukça zor... Bu indirimin gerçekleşmemesinden kaynaklanan ekonomik kayıp ise 328 milyon dolar düzeyinde. 

 

Rusya krizi teğet geçmeyecek

 

Elektrik kesintileri ve turizmden dev kayıp
TÜSES raporu, doğal gazdan kaynaklanan elektrik kesintilerinin maliyetini ise günlük 1-1.5 milyar dolar hesaplarken, Rusya vatandaşlarının sağladığı turizm gelirinin de dikkat çekici boyutlarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Türkiye'yi ziyaret eden toplam turist sayısının dörtte biri Rusya ve Bağımsız Devletler Toplulu'ndan geliyor. Uçak krizi ile birlikte yüzde 40 düzeyinde bir kayıp yaşanacağı öngörülüyorken, turizm gelirlerindeki kayıp 2.3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşecek.