Rusya krizinden konut sektörüne 40 milyon dolarlık maliyet

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı araştırmasına göre, Rusya krizi, konut ve inşaat sektörüne önemli maliyetler çıkaracak. Krizin yalnızca konut satışına negatif etkisi 40 milyon dolar düzeyinde olacak

Rusya krizinden konut sektörüne 40 milyon dolarlık maliyet

Rusya krizinin Türkiye ekonomisine olası etkilerini masaya yatıran Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, konut ve inşaat sektörünün krizden önemli oranda etkileneceğini vurguladı.

Konut satışında Rusların ve etkileşiminin payı: Yüzde 18
Rapora göre, 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde yabancılara satışı gerçekleştirilen 1.750 konutun yüzde 10'u Ruslara yapıldı. Bu orana Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan gibi Rus vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ve politik olarak Rusya ile ortak tavır geliştiren nüfus profilinin yoğun olduğu ülkelerin de eklenmesiyle yüzde 18'in üstünde bir rakama ulaşılacağını vurgulayan TÜSES raporu: "Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE) verileri baz alındığında minimum 40 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu olacaktır." ifadelerine yer verdi. 

Rusya krizinden, diğer sektörler nasıl etkilenecek? Ayrıntılar için tıklayın...

İnşaat sektörüne ağır yük: 3.5 milyar dolarlık kayıp
Türkiye-Rusya krizinin inşaat sektörü üzerindeki etkilerini de masaya yatıram TÜSES raporuna göre, Türk inşaat sektörü Rusya'da 2014 yılının bütününde 3.85 milyar dolarlık proje kazanmıştı. Bu oran 2015 yılının ilk 9 ayında 2.3 milyar dolarlık 8 proje olarak gerçekleşmişti. Ancak 2018 Dünya Kupası ile birlikte Türk müteahhitlik hizmetlerinin 5 milyar dolarlık hacme ulaşma hedefi krizle birlikte çıkmaza girdi. TÜSES raporuna göre Türkiye'nin kaybı 3.5 milyar dolar düzeyinde...

 

Rusya krizinden konut sektörüne 40 milyon dolarlık maliyet

 

Mega projelerdeki durağanlaşma ve doğal gaz problemi
TÜSES raporuna göre, doğalgaz ithalatının yüzde 54'ünü Rusya'dan yapan Türkiye için bir diğer handikap da mega projelerde yaşanan iptallerce oluşturuluyor. Buna göre mavi akım ve Akkuyu nükleer gibi askıya alınan projeler dışında Gasprom'un doğal gazda yapacağını sunduğu indirime yanaşmaması nedeniyle 328 milyon dolarlık bir kayıp öngörülüyor.