Rusya'dan ortak projelerle ilgili açıklama

Uçak krizinin ardından askıya alınan ortak projeler, ikili ilişkilerdeki yumuşama ile birlikte yeniden gündeme girdi. Rusya tarafı, Akkuyu için Türkiye'nin düzenleyici çerçeveyi tamamlamasının beklendiğini açıkladı

Rusya'dan ortak projelerle ilgili açıklama

Uçak krizi ile birlikte askıya alınan Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı gibi ortak projelerde görüşmeler yeniden başlayacak. Türkiye'nin özür dilemesi ile başlayan yumuşama rüzgarlarına paralel olarak yeni görüşmelerin başlayabileceği sinyallerini veren Rusya tarafı, özellikle Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili adımlar için Türkiye'nin düzenleyici çerçeveyi tamamlamasının beklendiğini söyledi.

Akkuyu Nükleer Santrali ne zaman faaliyete geçecek? Ayrıntılar için tıklayın...

Akkuyu Nükleer Santrali'nde yeni görüşmeler kapıda
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Rusya Başbakanı Yardımcısı Arkady Dvorkocich Türk yetkililer ile görüşmeler yürüttüklerini ve bazı projelerin müzakerelerini yürüttüklerini belirterek, bu projeler arasında Akkuyu Nükleer Santrali'nin de bulunduğu bilgisini verdi. Dvorkocich, projenin devam edebilmesi için Türk tarafının düzenleyici çerçeveyi tamamlamasının beklendiği bilgisini de vererek: "Türk tarafı bu düzenlemeleri yeterinci hızlı bir biçimde tamamlamalı..." ifadelerini kullandı. 

Rusya'dan ortak projelerle ilgili açıklama

Türk Akım projesi son durumu
Rus ve Türk yetkililerinin üzerinde müzakere yürüttüğü bir diğer projenin de Türk Akımı Doğal Gaz projesi olduğunu vurgulayan Dvorkocich, bu proje konusunda da önümüzdeki günlerde yeni görüşmeler yapılmasının planlandığını söyledi. 

Akkuyu Nükleer Santrali
İnşaat çalışmaları 2018'de başlaması planlanan Akkuyu Nükleer Santralı, ilk ünite faaliyetlerine ise 2023 yılında başlayacak. Projenin tamamen hazır hale gelmesi için 2026 yılının beklenmesi planlanıyor.