Rusya'nın hamleleri ağırlaşıyor

Türkiye'ye yönelik ambargo kararlarını hayata geçirmeyi sürdüren Rusya'nın enerji devi Gazprom, yüzde 10.25'lik doğal gaz indirimini sonlandırdığını açıkladı

Rusya'nın hamleleri ağırlaşıyor

Uçak krizinin ardından Türkiye'ye yönelik ambargo kararlarını uygulamaya almaya başlayan Rusya'nın son hamlesi Türkiye'nin canını bir hayli sıkacak gibi gözüküyor. alınan son bilgilere göre Rusya'nın enerji devi Gazprom, Türkiye özel sektör doğalgaz şirketlerine uyguladığı indirimi sonlandırma kararı aldı. Karar ile birlikte Rusya'dan 1 Ocak 2015'ten itibaren yüzde 10.25'lik indirimle doğalgaz alan 6 özel şirket artık bu haktan yararlanamayacak. Söz konusu 6 şirketin yıllık gaz ithalatı 10 milyar metreküpü buluyordu.

Rusya'nın yükü ağırlaşıyor
Yaşanan uçak krizi sonrasında ikili ilişkilerde yaşanan bozulmanın Türkiye'ye faturası her geçen gün ağırlaşıyor. Turizm, inşaat, nükleer santral çalışmaları ve gıda alanı derken, bugün haber ajanslarına düşen bir haber "doğal gaz" alanında da Türkiye'yi iyi günlerin beklemediğini gösterdi. Rusya'nın enerji devi Gazprom, aldığı bir karar ile, ülkeden doğal gaz satın alan 6 özel şirkete sunduğu 10.25'lik indirimi iptal ettiğini duyurdu. Kararla birlikte Rusya'da yılda 10 milyar metreküplük gaz ithalatı yapan bu şirketler, artık indirimde faydalanamayacak.

Rusya Krizi ve Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike... Ayrıntılar için tıklayın...

"İndirim için krizin bitmesini bekleyin"
Gazprom, yüzde 10.5'lik indirimin iptal edildiği kararını, hafta içinde bir araya geldiği özel şirket yetkililerine bildirdi. Gazprom indirimin iki ülke arasındaki krizin sonlanmasının ardından yeniden gündeme gelebileceğini de ekledi.

Turizmde sert düşüş
İki ülke arasındaki enerji alışverişindeki gerilim sürerken, Rusya krizinin Türkiye'yi en çok vurduğu turizm alanında da ilk resmi sonuçlar açıklanmaya başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan ve 2015 yılının son çeyreğinin masaya yatırıldığı Ekim-Aralık Turizm İstatistikleri'ne göre, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 14.3'lük gelir düşüşü kaydedildi ve toplam gelir 6 milyar 568 milyon 22 bin dolar düzeyinde kaldı