Sektör gayrimenkul sertifika tebliğ değişikliğini nasıl yorumladı?

Gayrimenkul Sertifikası Tebliğinde Değişiklik öngören düzenlemeler bugünkü Resmi Gazetede yayımlarak yürürlüğe girdi. Düzenleme gayrimenkul sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı

Sektör gayrimenkul sertifika tebliğ değişikliğini nasıl yorumladı?

Gayrimenkul Sertifikası Tebliği'nde değişiklik öngören tebliğin bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte sektörde yeni bir dönem de başlamış oldu.

 

Dar gelirlilere hisseli konut şansı
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ,  yeni düzenleme ile birlikte konut sahibi olmak için uygun durumda olamayan vatandaşlara da konut sahibi olma şansının sunulduğunu söyledi. Dağ, herhangi bir projenin bağımsız bölümü üzerinden birden fazla yatırımcının paylı mülkiyet esası baz alınararak sertifika sahibi olabileceğini vurgulayarak:

 

Sektör gayrimenkul sertifika tebliğ değişikliğini nasıl yorumladı?

 

"Metrekare üzerinden ev sahibi olma fırsatı sunan gayrimenkul sertifikasıyla konut alabilecek durumda olmayan vatandaşlarımız zamanla, alabildikleri metrekareye eklemeler yaparak daire sahibi olabilecek" dedi. 

Yastıkaltı birikimleri yatırıma dönüşecek
Gül Proje Yönetim kurulu Başkanı Ali Gül de kentsel dönüşümde yeni bir dönemin kapısının aralandığını ve bundan böyle yatırımcıların kendilerini güvende hissedeceğini belirterek: "Bu yasayla birlikte yatırımcılarımız konut projelerinden devlet güvencesi ile metrekare bazında sertifika alıp yatırım yapabilecek, hatta bu sertifikalardan yeteri kadar satın alan yatırımcı inşa edilen projenin bağımsız bir bölümüne tek başına sahip olabilecektir" ifadelerini kullandı.

 

Sektör gayrimenkul sertifika tebliğ değişikliğini nasıl yorumladı?

 

Sektör ve yatırımcılar kazanacak
Kentsel dönüşümde yeni dönemin gayrimenkul sertifikasının dağıtımı ile başlayacağını belirten KLK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Kulak da gayrimenkul sertifikasının hayata geçmesi ile birlikte orta ve uzun vadede hem konut alıcıları hem de firmaların pozitif bir kazanç elde edeceğini vurguladı.