Sektörü canlandıracak hamle

Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesi sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Ortak görüş, orta ve uzun vadede sektörün sıçrama yaşayacağı yönünde...

Sektörü canlandıracak hamle

İlk kez konut sahibi olacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Devlet desteğini düzenleyen "Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik" bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Yeni süreci değerlendiren sektör temsilcileri, Devlet katkısının gayrimenkul piyasasına önemli bir destek sunacağı kanaatinde...

Barış Dumankaya: "Sektöre katkı sunacak hamle"
İlk kez konut alacak olanlara özel olarak geliştirilen devlet desteğinin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesini değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Dumankaya, uzun vadede piyasalara canlılık geleceğine inandığını söyledi.

Devlet ilk kez konut almak isteyen vatandaşlar kaç lira destek sunacak? Ayrıntılar için tıklayın...

İstanbul dışındaki şehirler için büyük destek
Dumankaya, alt gelir seviyesinde ilk kez ev alacaklara yönelik çalışmanın belirli bir sosyo-ekonomik düzeye hitap eden markalı konut satışları geliştiren inşaat şirketlerine olumlu bir etki sunacağını vurgulayarak:

"Karara göre düzenli ödeme süresi 36–47 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15'i ödenecek, rakam maksimum 13 bin lira olacak. 36 ay birikim yapan birisi için 13 bin liralık desteğin faydası olur. Desteği sadece İstanbul için düşünmemek gerekiyor. İstanbul için çok büyük olmasa da  İstanbul dışındaki şehirler için önemli bir destek..." dedi. 

Sosyal devlet anlayışının parçası
Yapılan düzenlemenin sosyal devlet anlayışının bir parçası olduğunu ve özellikle belli gelir düzeyindeki vatandaşları konut alma yönünde motive edeceğini belirten Dumankaya:

"Devletin, vatandaşlarının bu temel hakkını karşılamak için adım atması sosyal devlet anlayışının göstergesidir. Sosyo-ekonomik açıdan düşük ve orta düzeyde bulunan vatandaşların ev sahibi olması açısından bu düzenleme bir fırsat niteliği de taşıyor." ifadelerini kullandı.