TANAP İhalesi TEKFEN'in

TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. tarafından açılan Kompresör ve Ölçüm İstasyonları ihalesini TEKFEN kazandı.

TANAP İhalesi TEKFEN'in

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi-TANAP9 kapsamında TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. tarafından açılan "Kompresör ve Ölçüm İstasyonlarına İlişkin Mühendislik, Tedarik ve Yapım İhalesi"ni TEKFEN İnşaat ve Tesisat A.Ş. kazandı. İhale kapsamında TANAP Doğal Gaz İletim A.Ş. ile TEKFEN İnşaat ve Tesisat A.Ş. arasında imzalar geçtiğimiz günlerde atıldı. 

TANAP İhalesi TEKFEN'in
Kamuoyunda TANAP olarak bilinen Trans Anadolu doğal Gaz Boru Hattı Projesi kapsamında düzenlenen en önemli ihalelerden birini TEKFEN İnşaat ve Tesisat A.Ş.kazandı. İhale,Türkiye üzerinde geçirilecek olan 1.850 kilometrelik boru hattının üzerinde yer almasıplanlanan 2 adet kompresör istasyonu ve 4 adet ölçüm istasyonununu ve bu birimlerin mühendislik, tedarik ve yapım işini kapsıyordu.

Bu kapsamda ön yeterlilik almış yer veyabancı 11 firmanın 26 Haziran 2015 tarihinde katılım gösterdiği ihalenin sonuçları açıklandı ve sürecin sonunda TEKFEN İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile anlaşmalar imzalandı.

TANAP nedir?
Trans Anadolu doğal Gaz Boru Hattı anlamına gelen TANAP Türkiye ile Azerbaycan ortaklığıyla yürütülen bir proje olma niteliği taşıyor. İki ülkenin enerji politikaları açısından büyük bir değer taşıyan TANAP'ın dünya enerji piyasalarına da önemli bir etki sunması bekleniyor.

TANAP'ın yeni hattını kim yapacak? Öğrenmek için tıklayın...

26 Aralık 2011 tarihinde Mutabakat Zaptı ve 26 Haziran 2012'de de Hükümetlerarası Anlaşma ve eki Ev Sahibi Hükümet Anlaşması ile çalışmalarına başlanan TANAP'ın, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan edinilen doğal gaz tedariğinin Türkiye ve Avrupa doğal gaz arz güvenliğine önemli bir katkı sağlaması planlanıyor.