TANAP Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek?

Azerbaycan'ın Şah Deniz bölgesinden çıkarılan gazın Avrupa'ya transferini öngören TANAP projesinin, Türkiye'nin bölgedeki doğalgaz tedarikçi rolünü güçlendirmesi ve ekonomiye önemli bir katkı sunması bekleniyor.

Azerbaycan'ın Şah Deniz Bölgesinden çıkartılan doğalgazın Türkiye üzerinde Avrupa'ya ulaştırılmasını öngören TANAP-Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın 2018 yılı içinde hizmete alınması planlanıyor. Türkiye'deki kısmının toplam maliyetinin 5-7 milyar doları bulması beklenen projenin, yıllık kapasitesi ise kademeli olarak 16, 21 ve 31 milyar metreküp düzeyinde olacak.

 

TANAP Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek?

 

Bir diğer deyişle Türkiye'nin, Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaşmasındaki aracı rolü ile, böylesine büyük bir miktarın geçişini yönlendiren temel aktörlerden biri haline gelmesi bekleniyor. Projenin İtalya'nın sonuna kadar uzaması planlanıyor; bütün bu kısım için harcanacak para ise 45 milyar doları bulacak. 

TANAP ihalesini kim kazandı? Ayrıntılar için tıklayın...

TANAP Türkiye ekonomisine ne kazandırır?
- Rusya'ya bağımlılık sorunu

TANAP projesinin hayata geçmesi ile birlikte, Türkiye ekonomisine önemli bir katkı bekleniyor. Bu katkının ilk ayağında doğalgaz kullanımında Rusya'ya bağımlı rolün azalması geliyor. Uçak krizi ile başlayan ve iki ülke arasındaki gerilimi artıran gelişmelerle birlikte Türkiye açısından çok daha vahim hale gelen Rusya'ya bağımlılığın aşılması yolunda TANAP ciddi bir rol oynayacak. Bugün itibarıyla Türkiye'nin ithal ettiği doğalgazın yüzde 55'e yakın kısmı Rusya'dan geliyor. TANAP Boru hattı ile birlikte 6 milyar metreküplük gaz tedariki sağlayacak Türkiye'nin Eskişehir ve Trakya bölgelerindeki çıkış noktaları ile doğalgazın satış işlemlerini yönlendirmesi bekleniyor. 

 

TANAP Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek?

 

- İstihdama dev katkı
TANAP'ın Türkiye ekonomisine sunacağı en önemli katkı kuşkusuz istihdam alanında olacak. TANAP Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli gibi şehirlerden geçecek. Bir diğer teyişle proje yaklaşık 20 kent, 67 ilçe ve 600 köyden geçecek. Bu şehirlerin kimileri 2015 yılından itibaren TANAP şantiyesine dönmüş durumda ve diğerlerinde de kısa sürede çalışmalar başlayacak. Proje kapsamında yaklaşık 5 bin kişilik istihdam sağlanacak. Doğalgaz üretim alanlarına 4 seneden aklaşık 30 milyar dolara yakın yatırım yapılacak. 

 

TANAP Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek?

 

- TANAP İnşaatından ekonomiye dev katkı
Proje Türkiye'e jeopolitik bir güç kazandırabilir. Boru hattının inşaatında 1.8 milyon adet boru kullanılacak ve 8 milyar dolarlık mal ve hizmet alımı yapılacak. Yalnızca inşaat sürecinin Türkiye ekonomisine katkısı 4 milyar dolar düzeyinde olacak. TANAP için harcanacak para 10-12 milyar dolar civarında. Türk müteahhitlik şirketlerinin proje içindeki aktif rolleri arttıkça, inşaat sürecinden sağlanan katkının daha da yükselmesi bekleniyor. 

- Avrupa'nın temiz enerjiye yönelimi ve doğan potansiyel
Özellikle Avrupa ülkelerinde temiz enerji eğiliminin arttığı ve çok yakın bir dönemde bütünüyle doğalgaz kullanımına geçileceği gerçeğinden hareketle, TANAP'ın geçerli rolünün uzun yıllar daha süreceği açıkça görülüyor.