"Türkiye İran iş hacmi 30 milyar doları bulur"

Türk konut sektörü, ambargo kararının kaldırılmasıyla birlikte uluslararası piyasaya entegre olacak dev İran pazarını değerlendirmeyi sürdürüyor. Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, iki ülke iş hacminin 30 milyar dolara ulaşabileceği değerlendirmesinde bulundu

Birleşmiş Milletler tarafından İran'a yönelik ambargonun kaldırılması kararı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu dev pazarın dünya ekonomilerine etkisinin ne olacağı tartışmalarını gündeme taşıdı. Türk gayrimenkul sektörü ise bu zor ve rekabet gücü yüksek pazara yönelik değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyor.

İran ile iş hacmi 30 milyar dolara ulaşır mı?
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkul ve inşaat alanında iki ülkenin önemli işbirliklerine imza atabileceğini vurgulayarak:"Türkiye-İran arasındaki iş hacmi 30 milyar dolar civarına ulaşacak gibi görünüyor. Yakın zamandan sektörümüzden iş heyetlerinin İran’a gitmesi ve İran’dan da emlak yatırımları konusunda heyetlerin ülkemizi ziyaret etmesi yakındır..." dedi.

 

 

Rusya krizine karşı Türk müteahhitlerin alternatif planı hazır... Ayrıntılar için tıklayın...

Fuzul Grup'un İran planı
Fuzul Grup'un yurt dışı yatırımlarına özel bir önem verdiğini bu doğrultuda da Şubat ayında Tahran'a bir iş ziyaretinde bulunacaklarını söleyen Akbal, bu ziyaret sırasında projelerin tanıtımı yanında İran fırsatlarının masaya yatırılacağını belirtti. Akbal, İran pazarının Fuzul Yapı için de yeni iş fırsatlarının yer aldığı önemli bir pazar potansiyeli taşıdığının altını çizerek:

"Yıllardır biriken altyapı ve toplu konut projeleri ile İran bizim için de yeni iş fırsatlarının bulunduğu çok önemli bir pazar olacak. Özellikle ambargo nedeniyle kentlerin yüzünün yenilenmesi gerekiyor. Bunun Türk müteahhaitleri için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Firma Bilgisi: Fuzul Grup