Türkiye MIPIM Fuarı'na hazır

Bu yıl 27. kez Fransa'da düzenlenecek olan Dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM'e Türk gayrimenkul sektörü liderleri ve markalaşma yolundaki il ve ilçe belediyeleri katılacak.

Dünyanın en önde gelen ve en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl 27. kez 15 - 18 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes'da düzenlenecek. Türkiye'den de hem Türkiye ekonomisine hem de gayrimenkul sektörüne yön veren lider firmalar ve marka olma yolunda ilerleyen şehir ve ilçe belediyeleri MIPIM'e katılacak. Gayrimenkul sektörünün en önemli aktörleri, gelecek yıllarda sektörün hareketli olacağını tahmin ederken, MIPIM'de sergiledikleri projelerle yabancı yatırımcıların ilgisini çekerek yabancılarla işbirliğini kuvvetlendirecekler. Bu yıl teması "Küresel iklim değişikliğinin gayrimenkul sektöründeki etkileri" olarak belirlenen fuarın Türkiye temsilciliğini Alkaş yapacak. MIPIM 2016, yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda düzenlenecek ve toplam 21 bin 400 katılımcı yer alcak. Türkiye ise katılım sırasında 7. ülke olarak yer alıyor. Geçen yıl 300 metrekarelik alanda yer alan İstanbul çadırı ise bu yıl iki katına çıkarılıyor. MIPIM 2016, Türkiye'nin gayrimenkul sektöründeki çekiciliğini ortaya koyan bir platform olacak. Burada söz konusu sadece gayrimenkul geliştirici şirketler değil, dünya arenasında yerini almaya hazır şehirler de olacak. 

Anadolu Şehirleri de MIPIM'e gidiyor
Bu sene MIPIM'de Türkiye temsilciliğini yapan Alkaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş "Önümüzdeki dönemde Türk gayrimenkul sektörüne yurtdışı yatırımcılarının çok daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Gerek konut sektöründeki hareketlenme, gerekse şehircilik açısından kentsel dönüşüm hareketinin hızlanması ve Türkiye'de 6 buçuk milyon evin yenilenecek olması açısından bu pazar uluslararası boyutta anlam taşıyor. Örneğin sağlık yatırımlarında büyük şehir hastanelerinin yapılacak olması yabancı şirketlerin burada rol alabilmesi açısından önemli. Türkiye'de alışveriş merkezi yatırımlarıyla başlayan ve ofis yatırımlarına dönene gayrimenkul sektörünün artık her alanında hareketlenme var" dedi. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise Türkiye'nin MIPIM için yaptığı hazırlıkları şöyle anlattı "Geçen yıl Türkiye olarak 750 kişiyle ve bin 400 metrekarelik bir alanla gitmiştik MIPIM'e. İstanbul orada yıldız şehirdi. Bu yıl biraz daha büyüyerek gidiyoruz, MIPIM İstanbul çadırı geçen yılın iki katı büyüklüğünde olacak. Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana sahip olacağız Türkiye olarak. Bu sene bizi en çok heyecanlandıran olaylardan biri de Anadolu şehirlerimizin MIPIM'e katılması oldu. Balıkesir, Ordu, Hatay, İzmir, Antalya, Kocaeli, Adapazarı, Bursa MIPIM için çok ciddi bir hazırlık içindeler" diye kouştu. 

Firma Bilgisi: alkaş