Türkiye Varlık Fonu'na konut sektöründen destek

Konut sektöründen, TBMM'ye gönderilen Türkiye Varlık Fonu kanun tasarısına destek mesajları geliyor. Sektör temsilcileri, Fon'un, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir rol üstleneceği kanaatinde...

Türkiye Varlık Fonu'na konut sektöründen destek

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilen Türkiye Varlık Fonu kanun tasarısına gayrimenkul sektörü temsilcilerinden destek mesajları geliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan isimler, Türkiye Varlık Fonu'nun 2023 hedeflerine ulaşılması açısından önemli roller üstleneceği kanaatini taşıyor. 

Bezci: "Dinamik çözümlere ihtiyacımız var!"
Varlık Fonu'nun yanı sıra enerji, vergi kamulaştırma ve yatırımların teşviki gibi hususlarda kayda değer düzenlemeler getirildiğini söyleyen Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, bu gibi dinamik çözümlerin Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli roller oynayacağına vurgu yaptı. Bezci, Meclisteki tasarının finansal kalkınma ve sürdürülebilir büyüme açısından büyük önem taşıdığını belirterek:

Türkiye Varlık Fonu'na konut sektöründen destek

"Norveç, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Singapur gibi çok sayıda ülkede Ulusal Varlık Fonu modeli ön plana çıkıyor. Türkiye G-20 ülkeleri içinde UVF’si olmayan tek ülkeydi" şeklinde konuştu. 

Altuntaş: "Kamu borçlarına destek"
Türkiye'nin üretim, istihdam ve enflasyon sorununu kalıcı hale getirebilecek yapısal bir reforma ihtiyaç duyduğunu söyleyen Şahika Grup Ortaklarından Murat Altuntaş da, yatırım gerekliliğine kaynak yaratılması ve işletmelerin sermaye yapılarının güçlendirilmesi açısından Türkiye Varlık Fonu'nun önemine dikkat çekti. Altuntaş:

Türkiye Varlık Fonu'na konut sektöründen destek

"Bu tasarıda benim en çok ilgimi çeken kısımlardan biri Otoyollar, Kanal İstanbul, üçüncü köprü, havalimanı, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine kamu kesimi borcu artırılmadan finansman sağlanması oldu." dedi.

Pala: Yapısal sorunların aşılmasına katkı sunacak
TVF'nin Türkiye'nin uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmasının önünü açacağını belirten Uzaltaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala da:

Türkiye Varlık Fonu'na konut sektöründen destek

"İnşaat sektöründe dünyanın ikinci sırasına yerleşen Türkiye’nin katma değeri yüksek üretim yapısına geçişinin hızlandırılması için  teşvik, destek, indirimlere yönelik Bakanlar Kurulu’na yetki verilmesi çok sayıda tıkanıklığı açacaktır..." dedi.