Üçüncü Köprü'de kesin tarih açıklandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 3. Boğaz Köprüsü'nün Ağustos 2016 tarihinde hizmete açılacağını söyledi.

Üçüncü Köprü'de kesin tarih açıklandı

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü'nün açılış tarihini açıkladı. Yıldırım, iki yakanın birleşimi için 150 metre mesafe kaldığını vurgulayarak, köprünün Mayıs ayında tamamlanacağı, Ağustos ayında da açılışa hazır hale geleceği bilgisini verdi. 

3. Köprü Ağustos'ta açılacak
3. Boğaz Köprüsü
'nün hizmete açılacağı tarih kesin olarak belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, önümüzdeki 5-10 gün içerisinde köprü tabliye ve askı halatları ile silüetin ortaya çıkacağını ve 150 metrelik birleşme mesafesinin kısa sürede kat edileceğini söyledi. Köprünün bütünüyle tamamlanmasının Mayıs 2016'da mümkün olacağını da vurgulayan Bakan Yıldırım: "Köprünün bütünüyle tamamlanması Mayıs ayında olacak. Ancak bağlantı yolları, kavşak çıkışları ile birlikte açılışı yapılacağından, tarih olarak Ağustos 2016'yı belirledik. Dolayısıyla 2016'nın Ağustos ayı gibi, proje ve bağlantı yolları açılışa hazır hale gelecek..." dedi.  

Başbakan Davutoğlu, 3. Boğaz Köprüsü projesi hakkında bilgi verdi... Ayrıntılar için tıklayın...

Yavuz Sultan Selim Köprüsü tamamlanma aşamasında
Tamamlanma aşamasına gelen 3. Boğaz Köprüsü'nün 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş tabliyesine sahip olacağını da söyleyen Yıldırım, kuleler arasındaki açıklığı itibarıyla da dünyada birinci sırada yer alan köprünün 8'i karayolu, 2 tanesi ise demiryolu olmak üzere 10 şeride sahip olacağını belirtti. Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hizmete girmesi ile İstanbul'un trafik sorununun önemli bir çözüm odağına kavuşacağını da belirterek:

"Köprünün hizmete alınmasıyla birlikte, kamyon, otobüs ve tırlar, ikinci köprüyü kullanamaycak. Yeni düzenleme ile birlikte gereksiz yol işgalleri ve köprü üzerindeki ağır vasıta trafiği de engellenmiş olacak..." dedi.