Ülke dışına yatırım eğilimi güçleniyor

Türkiye'de yerleşik vatandaşların yurt dışı yatırımları 8 aylık periyotta 2.1 milyar dolar oldu. Bu yatırım içindeki en yüksek pay madencilik ve gayrimenkul sektörlerine ait...

Ülke dışına yatırım eğilimi güçleniyor

Türkiye'de yerleşik vatandaşların, uluslararası yatırımları 2017 yılının ilk 8 ayında önemli bir düzeye ulaştı. Yılın ilk 8 aylık periyodunda yurt içi yerleşiklerin toplam doğrudan yatırımları bir önceki yıla kıyasla yüzde 4.5 oranında arttı ve 2 milyar 155 milyon dolar düzeyine ulaştı. 

Madencilik ve gayrimenkul yatırımlarının payı

Yerli yatırımcının yurt dışına yatırım yapma eğilimi, son bir yıllık dönem içinde önemli oranda güçlendi. Bu güçlenme ivmesinde en büyük rolü ise madencilik ve gayrimenkul sektörleri oynadı. Yurt içi yerleşiklerin uluslararası alandaki doğrudan yatırımları içinde madencilik sektörü yüzde 31'lik pay ile en yüksek oranı temsil etti. Madencilik sektörü, son bir yıl içinde yüzde 12.1 oranında düşüş kaydetmiş olsa dahi, toplamda 667 milyon dolar ile ilk sıradaki yerini korudu.

448 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı

Madencilik sektörünün ardından uluslararası yatırımlarda en yüksek payı gayrimenkul sektörünün aldığı görüldü. Özellikle son dönemde önemli bir sıçrama yaşayan uluslararası alımların toplam boyutu ise 448 milyon dolar seviyesine ulaştı. Madencilik ve gayrimenkul sektörlerini ise 228 milyon dolar ile sigorta ve finans, 217 milyon dolar ile de imalat sektörleri izledi. 

En yüksek yatırım yönelimi ABD'ye

Diğer taraftan yerli yatırımcının yatırım eğiliminde ABD'nin giderek güçlenen bir payı olduğu dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre,  Türkiye vatandaşlarının son yıllarda en çok ilgi gösterdiği ülkelerden biri olan Hollanda'nın önüne geçmeyi başaran ABD'ye yılın ilk 8 ayı içinde 643 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleşti. Yurt içinde yerleşik halde bulunan vatandaşların ABD'ye olan yatırımları 2017 yılının ilk 8 aylık döneminde geçen yıla kıyasla yüzde 14.4 oranında arttı ve doğrudan yatırım rakamları ise 643 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde ise toplam doğrudan yatırım 562 milyon dolar seviyesindeydi. Son yıllarda Türk yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği Hollanda ise ABD'nin ardından ikinci sıraya geriledi. Bu dönemde Hollanda'ya  566 milyon dolarlık sermaye girişi ve 590 milyon dolarlık doğrudan yatırım gerçekleşti. 

En çok yatırım yapılan diğer ülkeler

ABD ve Hollanda ile beraber en yüksek yatırım çeken ülkeler şöyle:

- İngiltere: 202 milyon dolar
- Azerbaycan: 134 milyon dolar
- Almanya: 129 milyon dolar
- Birleşik Arap Emirlikleri: 62 milyon dolar

Türklerin yeni yatırım pazarları

Diğer taraftan 2016 yılının 8 aylık periyodunda Türkler tarafından yatırım yapılmayan ancak 2017 yılında yatırım yapılmaya başlanan bazı ülkeler şöyle: Hindistan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Pakistan, Malezya, Macaristan, Sırbistan, Brezilya, Bahreşn, Lübnan, Ürdün ve Japonya