Yabancıya konut satışında olumlu eğilim sürüyor

Nisan 2017'de yüzde 2.7 oranındaki artışla, aylar sonra pozitif eğilim gösteren yabancıya konut satışı, Mayıs ayında da olumlu performansını sürdürdü.

Yabancıya konut satışında olumlu eğilim sürüyor

Yabancıya konut satışında, Hükümet tarafından alınan önlemlerin olumlu etkisi satışlara yansımaya başladı. 2016 yılı genelinde negatif bir eğilim gösteren yabancıya konut satışında Nisan 2017'deki yüzde 2.7'lik artışla birlikte olumlu bir gelişme elde etmişti. Nisan ayının ardından Mayıs'ta da yabancılara yapılan satış, geçen yılın aynı döneminin üzerinden bir performansa ulaşmış oldu. 

Mayıs ayında yabancıya konut satışı yükseldi
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayınlanan Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre bu dönemde yabancılara bin 775 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 10.1 oranında artışa işaret ediyor. 

Yabancı yatırımcının birinci tercihi İstanbul oldu
Yapılan bu alımların önemli bir kısmına ise İstanbul tanıklık etti. Mayıs 2017 döneminde yabancıların en yoğun alım yaptığı kentlerin başında gelen İstanbul genelinde satılan konut sayısı 530 adedi buldu. Yabancıların gözde alım merkezlerinden biri olan Antalya'da ise 442 adet konut satışı gerçekleştirilirken, Trabzon'dan 123, Bursa'dan 120, Yalova'dan 92 ve Mersin'den de 69 adet konut, yabancı uyruklu yatırımcılar tarafından satın alındı. 

Kentlere göre yabancıya yapılan satışlar
- İstanbul - 530 adet
- Antalya- 442 adet
- Trabzon - 123 adet
- Bursa - 120 adet
- Yalova - 92 adet
- Mersin - 69 adet

Iraklılar ilk sıradaki yerini kaybetti
Diğer taraftan Mayıs 2017 itibarıyla, Türkiye'den konut satın alan yabancı profilinde de önemli bir değişim kaydedildi. Uzunca bir süredir Türkiye'den en fazla konut satın alan Irak uyruklu yatırımcının ilk sıradaki yerini Suudi Arabistanlı yatırımcılara bıraktığı gözlemlendi. Mayıs ayında Suudi Arabistanbli yatırımcıların ülke genelindeki alımları 285 adedi buldu. Iraklı yatırımcılar ise 277 adet alımla ikinci sıraya geriledi. Uçak krizi sonrasında alımlarında belirgin bir düşüş takip edilen Rus yatırımcıların ilgisinde de son dönemde belirgin bir iyileşme kaydedildi. Ruslar Mayıs ayında Türkiye'den 134 adet konut satın aldı. Türkiye'den en çok alım yapan ülke vatandaşları arasında 125 konut ile Kuveyt, 70 konut ile de Afganlı yatırımcılar girdi. 

Ülke uyruklarına göre yapılan alımlar (Mayıs 2017)
- Suudi Arabistan - 285 adet
- Irak - 277 adet
- Rusya - 134 adet
- Kuveyt - 125
- Afganistan - 70