Yabancıya satışın temel kriteri: "Huzur"

Century 21 Türkiye Yönetim kurulu Başkanı Önder Uzel, başta Iraklılar olmak üzere yabancıların Türkiye'den konut satışına yönelmesinde temel faktörün "huzur" olduğunu söyledi.

Yabancıya satışın temel kriteri:

TÜİK verilerine göre 2015'te, bir önceki yıla kıyasla yüzde 20'lik bir sıçrama yaşanan yabancıya satış kategorisini değerlendiren Century 21 Türkiye Yönetim kurulu Başkanı Önder Uzel, yabancıların ilgisindeki temel faktörlerin başında "güvenliğin" geldiğini söyledi. Uzel, başta Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya vatandaşlarının Türkiye'den en çok konut alan ülkeler arasında ilk sıralarda geldiğini belirterek: " Yabancılar sadece terör olayları ve savaştan kaçmak için değil, aynı zamanda ülkemizin doğal güzellikleri ve ekonomik sebeplerle Türkiye'de konut sahibi olmayı tercih ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Rusların konuta ilgisi sürüyor mu? Ayrıntılar için tıklayın...

Yabancılar neden Türkiye'yi tercih ediyor?
2015 yılında Türkiye'den en çok konut satın alan ülke vatandaşı olan Iraklılar'ın tercihlerindeki temel faktörlerin başında savaş ve terör olaylarından uzaklaşmak olduğunu söyleyen Uzel, diğer taraftan bu yönelimde Türkiye'nin doğal güzellikleri ve ekonomik faktörlerinin de etkili olduğu üzerinde durdu. Uzel, yabancıların en çok İstanbul'u terci ettiğini, bu ülkeyi ise Antalya ve Bursa gibi şehirlerin takip ettiğini vurgulayarak:

"Bu rakamlar bize yabancıların konut alımında sadece tatil kriterini kullanmadığını, bölge seçimini kendilerine yeni ve huzurlu bir yaşam sunan bölgelerden yana yaptıklarını ortaya koyuyor." dedi.

Yabancıya satış artarak sürecek
Yabancıya konut satışının 2016 yılında da artarak devam edeceğini ve Türkiye'nin huzurlu bir ülke olmayı sürdürerek yabancılara cazip ülke rolünü sürdüreceğini de söyleyen Uzel: "Türkiye'nin ekonomik olarak pek çok bölge ülkelerine göre gelişmişlik düzeyinin yüksekliği ve doğal ve güzellikler de buna eklendiğinde 2016'da da yabancıların yoğun olarak ülkemizde konut alımını sürdüreceklerini öngörmekteyiz" ifadelerini kullandı.