Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde sona doğru

Açılışı 26 Ağustos'ta yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü için son rötuşlar yapılıyor. Köprünün 322 metre yüksekliğindeki kulelerinde çalışmalar tamamlandı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde sona doğru

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 26 Ağustos'ta yapılacağı açıklanan açılışı için son çalışmalar devam ediyor. İstanbul Boğazı'nın Üçüncü Köprüsü olacak projede 322 metre yüksekliğindeki kulelerin inşası bütünüyle tamamlandı. 

Kulelerin şapkaları yerleştirildi
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin üstlenicisi IC IÇTAŞ-Astaldi Konsorsiyumu, imalat çalışmaları tamamlanan Yavuz sultan selim Köprüsü'nde kule şapkalarının montajının da tamamlandığını açıkladı. Kulelerin üstünde yer alan ana kablo semerlerini çevre koşullarına karşı koruyan ve köprü mimarisinin tamamlayıcı unsuru olarak tanımlanan şapkalarla birlikte 322 metrelik kuleler de son halini almış oldu.

Montaj işlemlerinde kullanılan malzemeler
ICA tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı:

- Köprüde bulunan 176 adet askı halatın montaj işlemleri yapıldı. Bu işlem için yaklaşık 6 bin 500 kilometre kablo çekimi gerçekleştirildi.
- Kulenin üstünde bulunan kablo semerlerini çevre koşullarına karşı koruyan 25 metre yüksekliğine sahip çelik konstrüksiyon yapı olan şapkaların toplam ağırlığı 140 ton. Söz konusu kısım 9 parçadan oluşuyor. 
- Kule vinçler yardımıyla zirveye taşınan bu kısımların dış cephesi özel dizayn fiber beton paneller ile kaplandı. 
- Çelik konstrüksiyon yapının dışına toplamda 330 adet özel üretilmiş fiber beton panellerin montajı gerçekleşti.