Yeni deprem araştırması korkuttu! Hangi ilçeler risk altında?

Kandilli Rasathanesi'nin Marmara fay hattını parçalı, oluşabilecek depremi ise düşük enerjili olarak betimleyen araştırmasına karşın Fransız Le Suroit Gemisi'nin ölçümleri depremin korkutucu boyutlara ulaşabileceğini iddia etti

Yeni deprem araştırması korkuttu! Hangi ilçeler risk altında?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin, Marmara fay hattını "parçalı", oluşabilecek depremi ise "düşük enerjili" olarak tanımladığı üç yıllık araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasının üzerinden yalnızca bir kaç gün geçti. Ancak, bu sürede gelen yeni bir ölçüm, depremin İstanbul'un kimi ilçelerinde korkutucu bir tahribat yaratacağı iddiasını dile getirdi. Fransız Le Suroit Gemisi tarafından yapılan ölçümler, özellikle Bakırköy'de depremin etkisinin 10 büyüklüğüne ulaşabileceğini açıkladı.

Kandilli'ye rağmen: Deprem riski gücünü koruyor
Avrupa Birliği'nin Fonları ile deprem çalışmalarını yürüten Fransız Le Suroit gemisinin yürüttüğü araştırmalardan çıkan sonuçları Prof. Xavier L. Pichon kamuoyu ile paylaştı. Pichon, depremin en ağır biçimde Bakırköy'de hissedileceğini, ilçenin kimi yerlerinde deprem büyüklüğünün 10'a ulaşabileceğini vurguladı.

Yeni deprem araştırması korkuttu! Hangi ilçeler risk altında?

Bakırköy, Fatih, Eminönü, Avcılar ve Zeytinburnu büyük risk altında
Depremi en etkili biçimde hissedecek ilçeler arasında Eminonü, Fatih, Zeytinburnu, Avcılar ve kısmen Büyükçekmece de bulunuyor. Bu ilçelerin merkez üsse uzaklığı sırasıyla, 16 km, 14 km, 12 km, 12 km ve 15.5 km düzeyinde. Bu ilçelerde depremin büyüklüğü 9 şiddetine kadar ulaşabilecek.

Merkez üsse uzaklığı 26 kilometre olan Kadıkö'de oluşacak depremi büyükğü ise 6 olarak tahmin edilirken, Silivri ve Çatalca'nın da 7 şiddetinde sallanacağı belirtiliyor. 

Hangi rapor doğru
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. Nurcan Meral Özer tarafından hafta içinde açıklanan MERSITE projesinin sonuçları ise Marmara Denizi'ndeki fay hattının parçalı olduğunu ve oluşabilecek bir depremin en fazla 7 olarak gerçekleşeceğini vurgulamıştı.