Sur Yapı Antalya'da 6 ayda 1.800 birim sattı

Sur Yapı, 8 milyar TL'lik yatırım değerine sahip Antalya Projesi'nde resmi temel atma törenini gerçekleştirdi. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Elmas: "6 ayda 1.800 bağımsız bölüm sattık." dedi.

Sur Yapı Antalya'da 6 ayda 1.800 birim sattı

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesini Antalya'da hayata geçiren Sur Yapı, resmi temel atma törenini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in katılımıyla gerçekleştirdi. Antalya Kepez-Santral Bölgesi'nde uygulanan proje 8 milyar TL yatırım değerine sahip. 

Tapular ocak ayına kadar hazır olacak

Açılış töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin yönetim planının onaylandığını belirterek: "Projenin yönetim planını onayladık, tapu işlemlerinin gerçekleşmesi için bütün belgeleri Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne gönderdik. Tapularınız hazırlanıyor. Ocak sonu gibi bütün vatandaşlarımıza tapularını teslim edeceğiz." dedi. 

8 yılda tamamlanacak

Temel atma töreninde konuşan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, 8 yılda tamamlanması hedeflenen Kepez Kentsel Dönüşüm projesinin 8 milyar TL'ye mal olacağını belirtti. Elmas, Türkiye'ye örnek olacak projenin ekonomiye ciddi bir istihdam desteği sunacağını vurgulayarak:

"Geçen yıl şubat ayında bu projeye ihale yoluyla dahil olduk. Mart 2017 gibi sözleşme imzaladık, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’le… Ve o günden itibaren de hummalı bir çalışmayı ve büyük bir yükü üstümüze almış olduk. İnşallah Rabbim mahcup etmez, hem sizlere, hem bütün Türkiye’ye… Önemli bir iş yapıyoruz. Büyük bir azimle, büyük bir gayretle bugünlere getirmek için çalışmalarımızı hızlandırdık." dedi.  

Dünyanın marka kentlerinden Antalya

Antalya projesi ile modern bir şehir inşa ettiklerini ve içinde 19 bin bağımsız bölümden oluşan ofis, konut, home office gibi birimlerin yanında camiler, sosyal alanlar, çarşılar ve okullar ile müzelerin yer alacağını belirten Elmas: "Aralık ayında satışa başladığımızda Türkiye’nin her tarafından hatta dünyadan çok ciddi bir ilgiyle karşılaştık. Yaptığımız iş çok iyi anlaşıldı. Antalya’nın bir dünya markası olduğunu hep beraber bir kez daha görmüş olduk." ifadelerini kullandı. 

6 ayda 1.800 bağımsız bölüm satışı

Altan Elmas, proje kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından satın alma talebinin geldiğini de bilerterek: " 6 ay içinde aşağı yukarı 1800 bağımsız bölüm sattık. Dünya genelinde 55 ülkeden ziyaret aldık. Umduğumuzun üzerinde büyük bir ilgiyle karşılaştık. Türkiye’nin 81 iline ev sattık. Hakkari’den Edirne’ye, Samsun’dan Antalya’ya, kuzeyden güneye, doğudan batıya her iline sattık. Onun dışında Avrupa’da yaşayan ve dünyanın her tarafında çalışan Türklerden ciddi talep alıyoruz, satıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Ziraat Bankası'nın finansman desteğiyle

Antalya Sur Yapı projesinin finansamını ise Ziraat Bankası üstlendi. Altan Elmas, Türkiye'nin en büyük bankasının Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesini finanse etmiş olduğunu belirterek: "Ziraat Bankası’nın yönetim kurulu üyeleri ve tüm ekibi, bizlerle birlikte ellerini taşın altına koymaktan çekinmediler. Cünkü çok önemli bir işti bu iş. Bütün ayaklarını bir araya getirip finansmanı çözülmeyen bir iş elbette ki herkes için farklı olabilirdi ama o anlamda da Türkiye’nin en büyük projesini Ziraat Bankası’yla beraber yürütmüş oluyoruz." şeklinde konuştu. 

Mega proje seferberliği

Sur Yapı tarafından Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olarak inşa edilen Antalya projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. İlk etabında 6 bin 417 konut ve toplamda  93 bloktan meydana gelecek projede faaliyetler aynı anda 1.200 kişiyi bulan çalışan sayısıyla sürdürülüyor. 60 binin üzerinde ön taleple karşılaşan Sur Yapı Antalya Projesi, yılda 5 bin kişilik istihdam ve yılda 1 milyar TL'lik katma değer düzeyi ile Antalya ekonomisine büyük katkı sunmayı da sürdürüyor

27 bin kamyon hafriyat taşıyor

8 milyar TL'lik yatırım değeriyle dikkat çeken Sur Yapı Antalya projesinde seferberlik sürüyor. 2019 yılında teslimleri yapılacak projenin 6.417 konuttan ulaşacak ilk etap inşaatı için hummalı çalışmalar devam ediliyor. Edinilen bilgiye göre projeden şu ana dek 315 bin 866 metreküplük hafriyat çıkarılmış durumda. Hafriyatlar için toplam 27 bin kamyonun faaliyet gösterdiği açıklandı. Yine projenin ilk etap çalışmaları için 23 kule vinç aynı anda çalışırken bu rakam İstanbul 3. Havalimanı gibi mega projelerde kullanılan düzeyle eşdeğer bir kullanımı temsil ediyor. Proje alanında ayrıca yüzlerce iş makinası faaliyet gösteriyor. 

 

Antalya'nın dev konut yatırımında 'mega proje' seferberliği

 

1.200 kişi aynı anda çalışıyor

93 blokun inşasının aynı anda devam ettiği Sur Yapı Antalya projesinde aynı anda çalışan işçi sayısı ise 1.200'e ulaşmış durumda. İnşaatın ilerlemesiyle birlikte istihdam sayısının daha da artacağına dikkat çekilirken, 8 yıl boyunca yılda 5 bin kişilik istihdam rakamına ulaşılması bekleniyor Projenin farklı sektörlerle ilişkisinin istihdam ve etkileşimli katma değer gücü açısından da önemli olduğuna dikkat çekilirken, Türkiye ekonomisinde de dinamo etkisi yapması bekleniyor 

Yılda 1 milyar TL harcama, 8 milyarlık yatırım değeri

Sur Yapı'nın toplam inşaat süresi olarak 8 yılı hedeflediği Antalya Projesi'nin bir diğer özelliği de iş yapma süreçlerinde Antalya firmalarına öncelik tanınması olacak. 8 milyar TL'lik yatırım değerine sahip projeye yönelik bu tercihle birlikte Antalya ekonomisinin önemli bir fayda sağlaması hedefleniyor. Turizmin Türkiye'deki başkenti Antalya'nın değerine değer katan yeni bir şehir olarak uygulanan projenin Turkuaz etabındaki satışlar ise devam ediyor. Türkiye'nin dört bir yanından ve dünyanın 155 ülkesinden yoğun bir taleple karşılaşılan Turkuaz etabı toplamda 1105 adet bağımsız bölümden meydana geliyor. 

 

Antalya'nın dev konut yatırımında 'mega proje' seferberliği

 

Sur Cadde'de 137 bin TL'den başlayan fiyatlarla

Proje kapsamında Antalya'nın yeni caddesi olarak tasarlanan Sur Cadde'de yer alan 1+1 tipi daireler ve ofislerin başlangıç fiyatları ise 137.000 TL olarak belirlendi. Turkuaz etabı ve Sur Cadde'de yer alan bağımsız birimler için özel ödeme seçenekleri de hazırlanırken bu kapsamda yüzde 35 peşinat ve 1 yıl sonra yüzde 10 olmak üzere ara ödeme seçenekleri sunulacak. Kalan tutar için ise vade farksız 36 ay ödeme seçeneği sunulacak. Antalya'nın İstiklal Caddesi olarak tasarlanan ve 1.3 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Sur Cadde'de ulaşım tramvay aracılığıyla sağlanacak. 

Firma Bilgisi: Sur Yapı
Proje Bilgisi: sur yapı antalya