Bankalar Birliği açıkladı: KDV iadesi diye bir şey yok

Evini konut kredisi kullanarak satın alan vatandaşların KDV iadesi alabileceği yönündeki haberler Türkiye Bankalar Birliği tarafından yalanlandı

Bankalar Birliği açıkladı: KDV iadesi diye bir şey yok

Evini, konut kredisi kullanmak suretiyle alan vatandaşların KDV iadesi alabilecekleri yönünde yapılan haberlere ilişkin bir açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği-TBB: "Bu değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır..." dedi.

Bankaları ilgilendiren bir şey yok
Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada, son iki gündür farklı basın yayın organlarında yer alan ve konutta KDV oranlarının düşürülmesi sebebiyle konut kredisi kullanan vatandaşların bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin dayanağının olmadığı belirtildi. 

Bankalar Birliği açıklaması
Bankalar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada:

"Bankacılık işlemleri ve bu bağlamda konut kredisi işlemleri, KDV’nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla bu işlemler nedeniyle bankalar tarafından KDV uygulaması yapılmamaktadır. Bu çerçevede, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Tüketiciler Birliği Başkanı'nın açıklaması kafaları karıştırdı

Bankalar Birliği açıkladı: KDV iadesi diye bir şey yok


Konuyla ilgili tartışmalar önceki gün Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin tarafından yapılan ve evlerini konut kredisi aracılığıyla alan vatandaşların KDV iadesi alabilecekleri yönündeki haberlerle başlamıştı. Söz konusu haberler vatandaşlar arasında tartışmalara neden olmuş ve başta müteahhitler olmak üzere müeahhit firmalara çok sayıda başvuru gelmeye başlamıştı. Dün TÜSODER tarafından yapılan açıklamada da söz konusu haberlerin yasal dayanağının olmadığı bilgisine yer verilmişti. TÜSODER Başkanı Rıdvan Yıldız'ın açıklamaları için tıklayın...