Emlakçı komisyonu 2018

Bir taşınmazın kiralama, satış ve pazarlama sürecini yöneterek bunların sözleşmesini yapan ve gayrimenkulün sunumunu yapan kişilere emlakçı denir. Peki, emlakçı komisyonu ne kadar, yüzde kaçtır? Emlakçı komisyonu hesaplama nasıl yapılır? Komisyonu kimden alır? Tüm detaylar haberimizde...

Emlakçı komisyonu 2018


Gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemlerin için mal sahibi ve kiracı arasında aracılık edenlere emlakçı denir. Resmi kurumların da denetiminde yapılan bu aracılık hizmeti belirli bir yasal çerçevede gerçekleştirilir. Bu nedenle emlakçılar alıcılar ve satıcılardan belirli bir oranda komisyon tahsil ederler. Peki, emlakçı komisyonu ne kadar? 

Emlakçı komisyonu kimden alır? 

Bir ev satın almak için kesin karara vardınız ve evin bedeli konusunda emlakçı ile anlaştınız. Emlakçı sizin yerinize ve ev sahibinin yerine tapu müdürlüğünden randevu alarak ev sahibinin tapu devri için edinmesi gereken evrakları hazırlar. Randevu günü geldiğinde emlakçıyla birlikte tapu müdürlüğüne giderek tapu devir işlemlerini başlatırsınız ve ödenmesi gereken harçları yatırırsınız. Tapu harcının ödenmesinden sonra tapu devir işlemlerinize devam eder ve tapu senedini imzalarsınız. Bu işlemlerin ardından emlakçı komisyonuna gelecek olursak alım ve satış işleminden satış bedeli üzerinden yüzde 3 oranında komisyon alınır. Yani emlakçı komisyonu oranı yüzde 3'tür. Emlakçılar bu komisyonu alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı alırlar. 

Emlakçı komisyonu 2018


Emlakçılar aracılık hizmeti verdikleri kiralama ve satış işlemleri karşılığında belirli oranlarda komisyon alırlar ve bu komisyon oranları yasaldır. Kiralam işlemlerinde emlakçıya ödenen komisyon bedeli sadece kiralayan taraftan alınmak üzere yıllık kiralama bedelinin yüzde 10'u oranında uygulanır. Bu da 1 aylık kira bedeline denk gelir. Sadece bir defaya mahsus olarak ödenen bu ücret, kiralama işleminin başında alınır. Satış işlemlerinde ise bu komisyon tutarı satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranındadır. 

2017 yılı sonu ve 2018 yılının başlarında emlakçılık komisyonu toplamda yüzde 6'dan yüzde 3'e düşürüldü. 

Emlakçı komisyonu 2017 

Teamül karara göre İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan emlakçı komisyon ücreti 2017, gayrimenkulün satış bedeli üzerinden belirlenir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise alım satım işlemleri ile kiralama işlemlerinde uygulanan komisyon oranları aynı şekilde hesaplanmaz. 

Gayrimenkulün net alım ya da satım bedeli üzerinden yüzde 2+KDV (Yüzde 8) olarak belirlenmiştir. İlgili mevzuatta belirtilen bu ücret alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. Gayrimenkulün kiralanması durumundaysa sadece kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere alınacak olan emlakçı komisyonu, kontrat süresi ne olursa olsun bir yıllık kira bedelinin yüzde 10'u+KDV olarak belirtilmiştir. 

Emlakçı komisyonu 2016

Bir ev satılırken emlakçı komisyon oranı satış bedelinin yüzde 3’ü oluyor. Ve bu miktar alıcıdan da satıcıdan da alınıyor. Bir ev kiralanırken emlakçının aldığı komisyon ise 1 yıllık kira bedelinin yüzde 12’sini geçmiyor. Ve bu tutar yalnızca kiracıdan tahsil ediliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere alınan bu miktar için sözleşme süresine de bakılmıyor. 

Emlakçı komisyonu 2014 

Emlakçı komisyon ücreti taşınmazın satış bedelinin yüzde 3’ü üzerinden hesaplanır. Buna göre, örneğin 300 bin TL’ye satılan bir konut için emlakçının aldığı komisyon 9 bin TL oluyor. 

Emlakçı komisyonu ücreti kimin ödediği de tartışılan konulardan biri. Buna göre açıklayacak olur ise; emlakçı komisyonu ücreti ödemeleri alıcının ve satıcının ayrı ayrı ödemesidir. Yani alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 3'er komisyon alması gereken emlakçılar, bu tutarı yalnızca alıcıdan alıyor.

Emlakçı komisyonunu bir örnekle açıklarsak eğer;
Gayrimenkulün 200 bin TL'ye satıldığını varsayalım. Bu durumda emlakçının alacağı komisyon, satış bedelinin yüzde 3'ü yani 6 bin TL olur.