Kanal İstanbul'da 2018 hedefi güçleniyor

Ulaştırma; Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesinde çalışmaların 2018 yılı içinde başlamasının planlandığını söyledi.

Kanal İstanbul'da 2018 hedefi güçleniyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesinde çalışmaların bu yıl içinde başlanmasının planlandığını söyledi. Yılda 50 bin geminin geçiş yaptığı ve ciddi bir riskile burun buruna kalan İstanbul Boğazı'ndaki tehlikenin en aza indirilmesi gerektiğini belirten Arslan: "Boğaz yükünü azaltmak, tarihi dokuyu korumak, büyüyen ve artan talebi karşılamak adına alternatif bir su yoluna ihtiyaç var." ifadelerini kullandı. 

Sondajlar yapıldı, belli bir aşamaya gelindi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, mega projede gerekli sondajların yürütüldüğünü ve belli bir aşamaya ulaşıldığını da belirterek, Kanal'dan geçebilecek gemi büyüklüklerine bağlı olarak simülasyon çalışmaları da yürüttüklerini söyledi. Bu simülasyon çalışmaları çerçevesinde gemilerin oluşturacağı dalga boyuna bağlı olarak navigasyon çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Bakan Arslan:

"Tüm bunlar tamamlandığında Kanal İstanbul ile ilgili nihai kesit ve geçecek gemi boyu kararımızı da vermiş olacağız. Çalışmalarımızın tamamlanmasıyla birlikte de projeyi bu yıl ihale etmeyi hedefliyoruz. Bunu da bir çok karma modeli ile birlikte kullanmayı düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Yalnızca Kanalı değil çevresini de kapsayan tasarım

Bakan Arslan, yalnızca Kanal İstanbul Projesinin değil, aynı zamanda kanal etrafınaki güzergahın da kentsel dönüşüm ve yeşillendirme faaliyetleri ile modern bir hale geleceğini vurgulayarak: "Bu bölgeyi modern bir hale getirmeyi planlıyoruz. Kanal'dan çıkacak malzemeyle yapay adalar yapmayı düşünüyoruz. Onların her birinin işletme ve yapılma modeli de birbirinden farklı olacak." dedi. 

İBB Başkanı da dikkat çekmişti

7 Nisan tarihinde Malta bandıralı VİTASPIRIT isimli  tankeri Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na ağır hasar vermesi sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kanal İstanbul'a yönelik açıklamalarına bir destek de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal'dan geldi. Mevlut Uysal, bugün yaptığı açıklamada yaşanan kazanın Kanal İstanbul projesinin aciliyetini bir kez daha gündeme taşıdığını söyledi. 

Kanal İstanbul bir ihtiyaç mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal, boğazlardaki ticari geçişlerin yeniden uluslararası düzeyde tartışılması ve yeni bir alternatif üzerine çalışmanın önemine dikkat çekerek: "Yalı kazası, geminin yalıya çaprması Kanal İstanbul projesine duyulan ihtiyacın aciliyetini bir kez daha gösterdi." dedi. Gemi kaptanının inisiyatif yerine çok daha hızlı, pratik, ticari olarak da taşımacılık yapanlara avantaj sağlayan projenin İstanbullulara da çok daha güvenli bir ortam sunacağına değinen Uysal, projenin yalnızca gelir mantığıyla tasarlanmadığına da vurgu yaptı. 

İstediği şekilde geçen gemiler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal, Çanakkale ve İstanbul'da boğazların konumunun Montrö Anlaşması ile düzenlendiğini söyledi. Uluslararası ve çok tarafları olan bir anlaşma olan Montrö ile dönemin ticari gemilerinin büyüklüğü baz alınarak tasarlandığını ve kuralların dönemin koşulları baz alınarak oluşturulduğunu dile getiren Uysal: "Bu bizim değiştirme olanağımız yok. Ticare gemiler, ben geçiyorum diyor. Bu durumda yapacak bir şey yok. Kural da belirlenebiliyor. Ticari olarak bakıldığı zaman daha rasyonel işleyen bir kanal oluşturulmalı. Bu kararın hem tüccarları hem de gemi sahiplerini rahatlatacaktır." dedi. 

İnşaat bu yıl başlayacak mı?

Kanal İstanbul projesinin İstanbul'u kurtarma adına büyük bir proje olduğunu ve "bir kanal açalım ve gelir elde edelim" mantığıyla yürütülmediğini söyleyen Mevlut Uysal: "İstanbul'da Boğaz trafiğini yeni bir düzene sokma, İstanbul'u kurtarma adına bir ihtiyaçtır. Kanalım bu anlamda mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. İBB Başkanı  Mevlut Uysal, Kanal İstanbul projesi inşaatının bu yıl içinde başlatılacağını da belirterek: "Bu yıl temelinin atılacağına ve protokülünün da yapılma noktasına geldiğine inanıyorum." dedi. 

Kaza sonrasında Cumhurbaşkanı değinmişti

VITASPIRIT İsimli geminin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na verdiği ağır hasar sonrasında Boğaz'dan tanker geçişlerin sakıncaları ve Kanal İstanbul'un gerekliliği vurgusunu ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaz'da yaşanan kazanın Kanal İstanbul'un aciliyetini ortaya koyduğunu belirterek: "Boğazda yaşanan kaza Kanal İstanbul'un aciliyetini bir kez daha gösterdi. Artık Kanal İstanbul'un ihalesinin yapılması şart haline geldi." ifadelerini kullanmıştı.