İstanbul Finans Merkezi'ne Dubai modeli önerisi

İstanbul Finans Merkezi’nin Uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmesi için Dubai’yi örnek alması gerektiğini söyleyen Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, “İFM gerekenleri yaparsa, dünya ile rekabet edebilir…” dedi

İstanbul Finans Merkezi'ne Dubai modeli önerisi

İstanbul Ataşehir’de Anadolu Otoyolu güzergahında inşaat çalışmaları devam eden İstanbul Finans Merkezi’nin dünya yatırımcılarının ilgisini çekmesi yolunda Dubai modelini öneren Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, projenin dünya ile rekabet edebilir bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

İstanbul Finans Merkezi dünya ile nasıl rekabet eder?
2008 yılında yapımına başlanan ve 2 milyon 766 bin metrekarelik alanda Merkez Bankası,SPK, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve BDDK gibi çok sayıda kamu ve finans kurumununyer alacağı İstanbul Finans Merkezi’nin Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olduğunu söyleyen Gönden, bölgenin orta ve uzun vadede, bölgesel ve global finans gücü olabilmesi için yapılması gerekenlere değindi.

Dubai Örneği
Gönden, bu konuda Dubai örneğinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek 2004 yılında 450 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilen Dubai Finans Merkezi’nin dünyanın en önemli finans merkezlerinin ortasında ve onlara alternatif bir güç olarak ortaya çıktığını söyledi. Gönden:

“Odak noktasında finans sektörü, sermaye piyasaları, sigorta ve benzer sektörler var. DIFC’nin toplam arsa alanı olarak İFM’nin neredeyse 1/5’i olması dikkat çekiyor. Veri merkezi gibi şirketlerin faydalanabileceği alt yapılar sağlanıyor fakat asıl fark yaratan ve yakın bölgenin gerçek finans merkezi alternatifi olarak kılan konular farklı” dedi.

İstanbul Finans Merkezi ne zaman tamamlanacak? Ayrıntılar için tıklayın...

Vergi ve hukuk avantajlarının cezbetici yönü
Açıklamasında Dubai Finans Merkezi’nde faaliyetlerini sürdüren tüm şirketlere sağlanan vergi avantajları ve hızlandırılmış bürokratik işlem sisteminin uluslararası şirketleri cezbeden yönüne vurgu yapan Gönden, İstanbul Finans Merkezi’nin de orta ve uzun vadede önemli avantajlar içerdiğini belirtti. Gönden,

İFM’nin orta vadede İstanbul ve Türkiye için çok önemli fırsatları doğuracağına inanıyorum. Bununla birlikte İFM’nin gerçek anlamda uluslararası finans merkezi olması durumunda mevcut yapı ve kurgunun talebi karşılamayıp yetersiz kalacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

 

Proje Bilgisi: Istanbul Finans Merkezi