Konut satışında rekoru getiren ilçeler

Ekim ayında 146 bin 536 adet satışla geçen yıla kıyasla yüzde 19'un üzerinde artış kaydeden konut sektöründe rekor düzeyi belli ilçelerin satış performansı getirdi

Konut satışında rekoru getiren ilçeler

2018 yılının Ekim ayı konut sektörü açısından moral verici bir satış performansına tanıklık etti. Toplamda 146 bin 536 adet konutu satıldığı bu dönemde satışlar 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 19.2, 2018 yılının Eylül ayına göre ise yüzde 15.1'lik artış göstermiş oldu. Bu rakam tüm zamanların en yüksek konut satışı olarak tarihe geçerken, yabancıya yapılan 6 bin 327 adetlik satış da ikinci bir kategoride de rekora işaret etti. 

Rekoru getiren ilçeler

Diğer taraftan konut satışlarında yaşanan patlamada etkili olan il ve ilçeler de belli oldu. Üç büyük kentte satışlar, İstanbul'da yüzde 34, İzmir'de yüzde 19 ve Ankara'da ise yüzde 18 oranında artış kaydetti. Satışların en çok arttığı ilçeler ise şöyle:

Konut satışında rekoru getiren ilçeler

- İSTANBUL: İstanbul'da konut satışları en çok Sarıyer, Sancaktepe ve Ataşehir'de yükseldi. Bu ilçeleri Fatih, Kartal, Başakşehir ve BAkırköy ilçeleri takip etti.
- İZMİR: İzmir'de konut satışlarını yukarı çeken ilçelerin başında Karabağlar ve Bornova geldi.
- ANKARA: Başkentte ise konut satışlarındaki artış açısından öne çıkan ilçeler Çankaya, Sincan ve Altındağ oldu. 

Rekoru getiren şehirler

Konut satışlarındaki artışta en büyük paya ise Şırnak sahip oldu. Konuyla ilgili bilgileri aktaran Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı: "Şırnak’ta %327, Tokat’ta %45, Erzincan’da %42, Bolu’da %38, Van’da %37 ve Kastamonu’da %36 artış gösterdi” dedi. Özelmacıklı rekor satışı getiren nedenlerin başında KDV ve tapu harcı indirimleri ve 31 Ekim tarihi bazında önceden sözleşmeli yapılan satış işlemlerinin yansıması olduğuna vurgu yaparak: "Bunun yanı sıra dövizdeki artışı da değerlendirmek isteyen yatırımcılar fırsat niteliğindeki gayrimenkulleri değerlendirdi" dedi. 

Konut satışında rekoru getiren ilçeler

Yılın en iyi performansı

2017 yılını rekor konut satışıyla kapatan gayrimenkul sektörü, 2018 yılının hemen hemen bütününde geçen yıla kıyasla negatif bir görünüm sergilemişti. Toplam satış rakamlarına yansıyan bu gerilim Ekim 2018 döneminde  yılın en dikkat çekici yükselişiyle azalma eğilimine girdi. Ekim ayında toplamda 146 bin 536 konut satışına imza atılırken, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.2'lik artışa işaret etti. 

 

Konut satışlarında yılın en iyi performansı

 

İpotekli satışlardaki dev kaybı, senetli satışlar dengeledi

Konut satışlarındaki bu dikkat çekici artışın arkasında ise "diğer satış türleri" olarak kategorize edilen ve ağırlıklı olarak senetli ve nakit satış yöntemiyle gerçekleştirilen el değiştirmeler vardı. İpotekli konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79.1 olan düşüş eğilimi, diğer satış türlerindeki yüzde 64.3 oranındaki artışla dengelenmiş oldu. Ekim 2018 döneminde ipotekli konut satışı yalnızca 8 bin 65 olarak ölçüldü ve toplam konut satışlarındaki payı yüzde 5.5'e geriledi. Diğer satış tipindeki satışlar ise 138 bin 471 adet ölçüldü. İpotekli satışların 4'te 1'inden fazlası İstanbul'da gerçekleşirken, diğer satış türlerindeki satışlarda da İstanbul yüzde 18'lik pay ile ilk sırada yer aldı. 

 

Konut satışlarında yılın en iyi performansı

 

Birinci el konut satışlarında rahatlatan tablo

Konut satış verileri açısından önem taşıyan bir diğer veri olan "birinci el konut" satışı da Ekim ayında pozitif bir görünüm sergiledi. Türkiye İstatistik Kurum verilerine göre Ekim ayında ilk kez satılan konut sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 31.3 oranında yükseldi ve toplamda 74 bin 815 adede ulaştı. Birinci el konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı yüzde 51.1 olurken en yüksek düzeye 13 bin 978 adet ile İstanbul'da ulaşıldı. İkinci el konut satışlarındaki artış ise yüzde 8.9 ile sınırlı seviyede kaldı. Ekim ayında 71 bin 721 konut yeniden el değiştirdi. 

 

Konut satışlarında yılın en iyi performansı

 

Eylül ayında durum neydi?

Türkiye konut sektörü 2018 yılını yeni bir satış rekoru ile kapatma umudunu ay ay yitiriyor. Aylar genelinde yapılan satışlar toplamda ciddi bir düşüşe yol açarken, bugün yayımlanan Eylül ayı verileri de yine geçen yılın aynı döneminin altında kaldı. Eylül 2018 döneminde Türkiye'de 127 bin 327 adet konut satışına tanıklık ederken, geçen yılın aynı döneminin yüzde 9.2 oranında altında kaldı. 

İpotekli konut baskısı tarihi düzeyde

Konut satışlarındaki kayıpların ana nedeni olarak da İpotekli Satış türündeki kayıplar gözüküyor.  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan analizde ipotekli konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 oranında düştüğüne işaret edildi. TOplamda 11 bin 330 adet konutun ipotekli satış türünde gerçekleştirildiği bu dönemde, toplam satışlar içinde ipotekli satışların oranı yüzde 8.9 olarak gerçekleşti.

 

İpotekli konut satışında tarihi kayıp: Eylül'de 127.3 bin konut satıldı

 

Sektör kampanyaları düşüşü durdurdu

Diğer satış türlerinde ise 115 bin 997 konutun el değiştirdiği görüldü. Bu ise ipotekli konut satışlarındaki kaybın sektör kampanyaları ve teşviklerle engellendiğini gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu verileri diğer satış türlerinde geçen yıla oranla yüzde 16.3 düzeyinde bir artışa işaret etti. Diğer satış türlerinin toplam satışlardaki payı yüzde 90.8 olarak ölçüldü. 

Konut satışlarının büyük kısmı üç büyük şehirde

Eylül ayında gerçekleştirilen konut satışlarının büyük kısmı İstanbul, İzmir ve Ankara'da saptandı. İstanbul'da toplam satışlar yüzde 15.9, Ankara yüzde 8.9 ve İzmir ise yüzde 4.9 ile toplamda yüzde 30'a yakın bir oranı temsil etti. 

Ağustos'ta da düşüş yaşanmıştı

Kamu desteği ve sektör kampanyalarıyla Haziran ve Temmuz aylarında toparlanma eğilimine giren konut satışları Ağustos ayında büyük bir düşüş yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Ağustos 2018 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'ne göre bu dönemde 105 bin 154 konut satışı yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.5'lik düşüşe işaret ediyor.

İpotekli satışlarda tarihi düşüş

Konut satışlarındaki düşüşün altındaki en önemli faktör ise İpotekli Konut Satışları'ndaki kayıplar oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 67.1 gibi tarihi bir seviyeye ulaştı. Ağustos'ta toplam ipotekli konut satışı yalnızca 12 bin 743 adet oldu. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 12.1 oldu. 

Kampanyalar kaybı durdurdu

Konut sektörünün öncüleri tarafından sürdürülen kampanyalar ise konut satışlarındaki kaybın derinleşmesinde etkili oldu. TÜİK verilerine göre diğer satış türleri sonucunda 92 bin 411 adet satış gerçekleştirilirken, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.5'lik artışa işaret etti.  Bu kategorideki en yüksek düzeye yüzde 14.3'lük pay ve 13 bin 180 adet ile İstanbul'da alıştı. 

 

Konut satışlarında faiz baskısı tarihi düzeye ulaştı

 

Birinci el satışlarda düşüş

Türkiye genelinde satılan ilk el satışlarda ise yüzde 12.6'lık düşüş kaydedildi. Ağustos ayında toplam 49 bin 362 adet ilk el konut satışı gerçekleşirken birinci el konut satışlarının toplam içindeki payı da yüzde 46.9'a geriledi. 

Temmuz'da 123 bin 878 konut satılmıştı

Konut satışlarındaki kayıpların Mayıs ayında durdurulmasının ardından Haziran'da başlayan güçlenme eğilimi, Temmuz'da da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Temmuz ayında 123 bin 878 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam 2017 yılının Temmuz ayına göre yüzde 6.9 oranında artışa işaret ediyor. 

Temmuz'da satışların yüzde 30'u üç büyük şehirde

TÜİK verilerine göre Temmuz 2018 döneminde toplam konut satışının yüzde 30'undan fazlası üç büyük şehirde gerçekleşti. İstanbul 19 bin 503 satış ile toplam satışın yüzde 15.7'sini temsil ederken, Ankara 12 bin 119 adet satış ve yüzde 9.8 ile ikinci sırada yer aldı. İzmir ise toplam 6 bin 322 konut satışı ve yüzde 5.1 'lik pay ile üçüncü sırada yer aldı. 

İstanbul'da doğru konut yatırımı için İstanbul Konut Projeleri konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

İpotekli satışın baskısı büyüyor

TÜİK verilerinde dikkat çeken bir diğer önemli unsur ise, konut satışları üzerinde belirleyici rol oynayan ipotekli satış türünün yüzde 21.2 seviyesinde düşüşe tanıklık etmesi oldu. Türkiye genelinde yalnızca 30 bin 405 adet konut ipotekli olarak satılırken, ipotekli satışların toplam içindeki payının da yüzde 24.5 seviyesine gerilediği görüldü. Bu düşüşe karşın özellikle firmalar tarafından geliştirilen kampanyalar kapsamında edinilen konut sayısında da yüzde 20.9'luk artış sağlandı. Diğer satış türlerindeki el değiştirmeler geçen yıla kıyasla yüzde 20.9 düzeyinde artış gösterdi. 

Temmuz'da birinci el konut satışındaki artış sürdü

Konut satış verileri açısından kritik önem taşıyan bir diğer kategori olan birinci el konut satışında ise artış kaydedildi. Toplam 57 bin 617 adet konutun ilk kez satıldığı Temmuz ayında ilk el satışların toplam içindeki payı yüzde 46.5 olarak kaldı. Birinci el konut satışlarındaki artış geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 6.8 artarken, en yüksek alım seviyesine de 9 bin 89 ile İstanbul'da ulaşıldı. 

Üç aylık düşüş periyodunun ardından güçlenme sürüyor

Konut satışlarında Ocak ayını takip eden üç ayda yaşanan düşüşe karşılık acil eylem planını devreye sokan Hükümet, Mayıs ayında beklediği sonuçları almış ve konut satışlarındaki kayıplar giderilmişti. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri konut satışlarındaki iyileşme eğiliminin Haziran'da sürdüğünü gösterdi. Verilere göre Haziran ayında Türkiye genelinde 119 bin 413 konut satıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.4'lük artışa işaret ediyor. 

Konut kredisi faizlerindeki düşüşün etkisi

Konut satışlarındaki  bu güçlü yükselişin birincil faktörünün ise ipotekli konut satışlarındaki artış oludğu gözlemlendi. Haziran ayında 2017'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 35.3 oranında artış gösteren ipotekli konut satışının toplam satışlar içindeki payı yüzde 39.9 olarak belirlendi. Bu dönemde toplamda 47 bin 648 adet konut ipotekli yöntemle satışını tamamlarken, bu kategoride en yüksek rakama İstanbul'da ulaştı. İstanbul'da ipotekli satılan konut adedi 7 bin 794 adet oldu. Konut kredisi faizlerinin uygun bir seviyeye gelmesiyle birlikte diğer satış türlerinin yükü de hafiflemiş oldu. Bu dönemde diğer satış türleri sonucu el değiştiren konut sayısı 71 bin 765 adet olarak ölçüldü ve geçen yıla kıyasla yüzde 15.1 oranında artış yaşandı. 

 

Temmuz ayında 123 bin 878 konut satıldı

 

İlk kez satılan konut sayısında yüzde 20'ye yakın artış

Konut satış verileri açısından büyük önem taşıyan bir diğer parametre olan birinci el konut satışlarında da pozitif bir seyir izlendi. TÜİK verilerine göre 2018 yılının Haziran ayında 57 bin 64 adet konut ilk kez satılırken, artış yüzde 25.6 olarak belirlendi. Birinci el konutların toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 47.8 olarak ölçülürken İstanbul 9 bin 923 adet konut satışı ile yüzde 17.4'lük bir satış payı elde etti. 

Düşüş Mayıs ayında durmuştu

Konut satışlarında Ocak ayı dışarıda bırakılırsa neredeyse bütününe yansıyan kayıplar Mayıs ayında durdu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan Mayıs 2018 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.7 oranında artış yaşandığını gösterdi. Mayıs ayında satılan konut sayısı 119 bin 655 olarak ölçüldü. Bu artışta son aylarda yaşanan kayıpları telafi etmeye yönelik kamu destekleri ve çatı kuruluşlar öncülüğünde gerçekleştirilen kampanyaları etkili oldu. Mayıs ayında konut kredisi faizlerindeki düşüşlerin etkisinin henüz hissedilmediği görüldü. 

Ocak ayında bu yana ilk artış

Mayıs ayında konut satışlarında yaşanan bu artış 2018 yılı bazında Ocak ayı dışarıda bırakılırsa pozitif nitelikli ilk gösterge olma niteliği taşıyor. 2017 yılını rekor konut satışı ile kapayan sektör, 2018 yılının ilk ayında da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelişim kaydetmiş, ancak bunu takip eden Şubat, Mart ve Nisan aylarında düşüş kaydedilmişti. Yaşanan düşüşte özellikle konut kredisi faizlerindeki artış önemli bir rol oynamış, ipotekli satışlarda yaşanan kayıplar ise firmalar ve çatı kuruluşlar tarafından sürdürülen kampanyalar ile telafi edilmeye çalışılmıştı. 

Merkez Bankası konut fiyatlarındaki değişimi açıkladı... Ayrıntılar için Merkez Bankası Emlak Endeksi haberimizi inceleyebilirsiniz..

Mayıs ayının pozitif göstergeleri

- Toplam Konut Satışı: Mayıs 2018 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.7 daha fazla konut satıldığını gösterdi. Konut satışlarında en yüksek paya yüzde 16.8 ile İstanbul sahip oldu.

- Birinci El Konut Satışı: Mayıs ayının en önemli pozitif göstergesi, birinci el konut satışında çok uzun süredir ilk kez artış yaşanması oldu. TÜİK verilerine göre Mayıs ayında birinci el konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.8 oranında yükseldi. Birinci el konut satışı bu dönemde 55 bin 502 adet olarak ölçüldü. Birinci el konut satışının toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 46.4 olarak belirlendi.

- İkinci El Konut Satışı: İkinci el konut satışında da Mayıs ayı itibarıyla sınırlı da olsa artış gözlemlendi. Bir önceki yıla kıyasla yüzde 0.9 oranında artış kaydeden ikinci el konut satışlarının toplam içindeki payı yüzde 53.6 oldu. 

- Diğer Satış Türleri: Mayıs ayındaki bir diğer pozitif gösterge ise ipotekli satış dışındaki satış türlerinde yaşanan yüzde 10.7'lik artış oldu. Bankaların konut kredi faizlerinin uzun bir süre istenen seviyenin çok üzerine çıkması ile başlayan konut kampanyalarının önemine işaret eden bu veri, toplam satışların dikkate değer kısmının bu yöntemle edinildiğini gösterdi. Mayıs ayı içinde toplam 82 bin 790 adet konutun ipotekli alım dışındaki yöntemlerle satıldığına işaret etti. 

İpotek baskısı sürüyor

Mayıs ayının en dikkat çekici verilerinden biri ipotekli konut satışındaki ağırlığın sürmesi oldu. Konut kredisi faizleri düşüşün etkilerinin henüz hissedilmediği bu dönemde toplam 36 bin 865 adet konut ipotekli olarak edinildi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.7 seviyesinde düşüşe işaret ediyor. Toplam konut satışları içinde ipotekli alımın payı ise yüzde 30.8 gibi düşük bir düzeyde kalmış oldu. 

Nisan ayında da düşüş yaşanmıştı

Konut satışları 2017 yılındaki rekor düzeyin ardından sektörü yakından ilgilendiren problemler nedeniyle 2018'e durağan girdi. Ocak ayı dışarıda bırakılırsa, Şubat ve Mart aylarında yaşanan satış kayıpları Nisan ayına da yansıdı ve 2017 yılının Nisan ayına kıyasla yüzde 9.9 oranında bir düşüş yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Nisan 2018 döneminde Türkiye genelinde 103 bin 87 adet konut satışı gerçekleşti. 

Satışların yüzde 33'ü üç büyük şehirde

Nisan 2018 döneminde Türkiye genelinde satışı tamamlanan toplam konut sayısının yüzde 33'lük kısmı üç büyük şehirde yapıldı. İstanbul 17 bin 414 adet konut ve yüzde 16.9'luk pay ile ilk sırada yer alırken, Ankara 10 bin 352 adetlik satış ve yüzde 10'lük pay ile ikinci sırada konumlandı. İzmir'in toplam satışlardaki payı ise yüzde 6.2 ve toplam konut satış adedi ise 6 bin 418 adet olarak ölçüldü. 

İpotekli satış kaybı toplam rakamları baskılamaya devam ediyor

Daha önceki dönemlerde olduğu gibi Nisan ayında da konut satışlarındaki düşüşün ana nedeni olarak ipotekli satış türündeki kayıplar olarak gözüküyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35.6 oranında düşüş yaşayan ipotekli satışlar ülke genelinde 27 bin 912 adette kalmış oldu. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 27.1 ile tarihi bir seviyeye düşmüş oldu. İpotekli satışlardaki kayıplar ise sektör girişimcilerinin kampanyalı satışları ve senetli satış kategorisindeki artışla dengelenmeye çalışıldı. Nisan ayında "diğer" satış türlerinde gerçekleştirilen işlem 75 bin 175 adet oldu. İpotekli ve diğer satış türlerindeki satışlarda ilk sırada İstanbul yer aldı. Nisan ayı içinde İstanbul 5 bin 47 adet ipotekli satışa tanıklık ederken, diğer satış türlerinde ise 12 bin 367 adet ve yüzde 16.5'lik pay ile ilk sırada yer aldı. 

Birinci el konut satışında düşüş

Konut satış verileri açısından büyük önem taşıyan birinci el konut satışında da Nisan ayı itibarıyla yüzde 8.6'lık bir düşüş yaşandı. Birinci el konut satışında toplam 47 bin 534 adetlik rakama ulaşılırken, yine ilk sırada 8 bin 63 adet ile İstanbul yer aldı. Birinci el konut satışı kategorisinde İstanbul'un toplam içindeki payı yüzde 17 oldu. Nisan ayında Ankara'da 3 bin 596, İzmir'de ise 2 bin 696 adet birinci el konut satışı gerçekleşti. Konut satışındaki düşüş ikinci el kategorisinde de yüzde 11.1 seviyesine ulaştı. Türkiye genelinde Nisan ayı içinde satışı tamamlanan ikinci el konut sayısı 55 bin 553 adet olurken yine İstanbul 9 bin 351 adetlik satış ve yüzde 53.7 ile ilk sırada yer aldı. İstanbul'u 475 konut ile Antalya izledi. 

Birinci çeyrek dönemde konut satış istatistikleri

Türkiye konut sektörü 2018 yılına başta konut kredisi faizlerindeki artışın ipotekli alımları sınırlaması olmak üzere konjonktürel etkilerin baskısıyla girdi. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Mart 2018 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, geçtiğimiz ay ülke genelindeki konut satış adedini 110 bin 905 olarak açıkladı. Geçen yılın Mart ayına kıyasla yüzde 14 oranında düşüş anlamına gelen bu kayıptaki en önemli rolu ipotekli konut satışlarındaki düşüş oynadı. İpotekli satışlar 2017 yılının Mart ayına kıyasla yüzde 35 oranında düştü. 

2018'in ilk çeyreğinde kaç konut satıldı?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre 2018 yılının Ocak ayında yapılan  97.019, Şubat ayında yapılan 95.953 ve Mart ayında gerçekleştirilen 110.905 adetlik satışla birlikte 2018 yılının Ocak-Mart döneminden oluşan birinci çeyrek döneminde toplam 303.877 adet konut satış verisine ulaşıldı.

2018 ilk çeyrek dönem konut satışının 2017 ile karşılaştırmalı analizi

2018 yılının ilk çeyre verilerinin, geçen yılın aynı dönemine ilişkin karşılaştırmasında yalnızca Ocak ayında pozitif bir değere ulaşıldığı, diğer aylar ve toplam değerler kıyaslamasında ise negatif bir hareketin gözlemlendiği görüldü. 2017 yılının Ocak ayında 95.389, Şubat ayında 101.468 ve Mart ayında ise 128.923 adet konut satılmış, böylece toplam konut satış adedi 325.780 adet olarak gerçekleşmişti. Yapılan ölçümler 2018 yılının ilk çeyrek döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 21.903 adetlik toplam kaybın yaşandığına işaret ediyor. 

Konut Satışında 2018 1. Çeyrek, 2017 1. Çeyrek Karşılaştırması

Dönem 2017 2018
Ocak 95.389 97.019 
Şubat 101.468 95.953
Mart 128.923  110.905
Toplam 325.780 303.877

 

 

 

 

 

Kaybın nedeni ipotekli satışlardaki düşüş

2018 yılı ile 2017 yılının birinci çeyrek dönem konut satışlarına ilişkin analiz, geçen yıla kıyasla yaşanan kaybın en önemli nedeninin ipotekli konut satış kategorisindeki düşüş olduğunu gösteriyor. Bugün yayımlanan verilere göre 2018 yılının Mart ayında ipotekli konut satış adedi 32 bin 786 olarak ölçülürken bu rakam geçen yılın Mart ayına kıyasla yüzde 35'lik bir gerilemeye işaret ediyor. Geçen yılın aynı döneminde ipotekli konut satış adedi 50 bin 424 olarak ölçülmüş ve ipotekli satışların toplam satış içindeki payı ise yüzde 39.1 olarak gözükmüştü. Mart 2018 tarihinde ise ipotekli satışların toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 30'un altına gerilemiş durumda. 

Birinci el konut satışındaki gerilemeler

Konut satış verileri açısından büyük önem taşıyan birinci el konut satışında da 2018'in ilk çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla dikkat çekici bir düşüş yaşandı. 2018 yılının Mart ayında ilk defa satılan konut sayısı 50.701, Şubat ayında 43.713 ve Ocak ayında ise 44.363 oldu. Bu ölçümlerle 2018 yılının ilk çeyrek döneminde satılan birinci el konut adedi 138.777'ye düştü. Birinci el konut satış adedi 2017 yılının Ocak ayında 44.235, Şubat ayında 45215 ve Mart ayında da 56.376 adet olarak ölçülmüş ve ilk çeyrek dönem toplamında 145.826 adet seviyesinde gerçekleşmişti. Böylece 2018 yılının ilk çeyrek döneminde de geçen yılın aynı dönemine kıyasla birinci el konut satışındaki düşüş 7 bin 49 adet seviyesinde gerçekleşti. 

Birinci El Konut Satışında Son İki Yılın Analizi

Dönem 2017 2018
Ocak 44.235  44.363
Şubat 45215 43.713
Mart 56.376 50.701
Toplam 145.826 138.777