Mega projelerin gizli aktörü: AECOM

3. Havalimanı Kule Tasarım Yarışması'nı "Lale Figürlü" tasarımıyla kazandığı açıklanan AECOM'un, 3. Köprü Projesi için ÇED raporunu hazırlayan firma olduğu öğrenildi.

Mega projelerin gizli aktörü: AECOM

Sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanan 3. Havalimanı Kule Tasarım yarışmasını, "Lale" biçimli tasarımı ile kazanan AECOM'un 3. Köprü projesi için de ÇED raporu hazırladığı öğrenildi. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak imzalı habere göre,  Pininfarina firması ile geliştirilen "Lale Biçimli Kule" ile yarışmadan birincilikle ayrılan AECOM'un, 3. Köprü Çevresel ve Sosyal Eylem "planının altında da imzası olduğu anlaşıldı.

Limak'tan Havalimanı arazisi itirafı...

ÇED Raporu'nu taraf işletme hazırlayabilir mi?
AECOM
firmasının Ağustos ayı başında yaptığı bu çalışmaları takip eden süreçte Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında 3. Köprü Proje finansmanı için 7 bankanın katılımıyla 2.3 milyar ABD Doları tutarlı kredi sözleşmesi imzaladığı vurgulandı. Söz konusu eylem planının sürecin tarafı ve finansal ilişki halindeki bir kuruluş tarafından hazırlanabilirliği ise tartışma yarattı. Süreci değerlendiren Avukat Eren Can, söz konusu mega projelerde hayati öneme sahip Çevresel Etki Değerlendirme Sürecinin uygulanmadığını ve bu haliyle yasal sürecin devam ettiğini belirterek, ÇED çalışmasının uluslararası kredi arayışında ortaya çıkan bir sorun niteliğini taşıdığını söyledi. Can:

Mega projelerin gizli aktörü: AECOM

"Kredi arayışına gidilince, Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Raporu'na ihtiyaç duyuldu. Çünkü uluslararası finans kuruluşları Ekvator prensipleri gereği bu raporu istemekteydi. Bu rapor, bağımsız ve tarafsız kurumlar tarafından hazırlanmalıdır..." ifadelerini kullandı. 

3. Havalimanı Kule yarışmasını kim kazandı? Öğrenmek için tıklayın...

AECOM tarafından hazırlanan 3. Köprü ÇED raporunun göz boyama amaçlı olduğunu da söyleyen Avukat Eren Can, böylesi bir firmanın 3. Havalimanı projesinde de hava kulesi işini üstlenmesinin tarafızlık ve bağımsızlık adına sorunlu bir durum yarattığını da sözlerine ekledi.