Rusların Türk konut piyasasına ilgisi sürecek mi?

Uçak krizinin Rus yatırımcının Türkiye'ye yönelik ilgisine uzun vadeli etkileri henüz kestirilemiyor. Ancak Türkiye merkezli açıklamalar Rusya kanadından yapılan açıklamaların tersine, Rusların ilgisinde herhangi bir düşüş yaşanmayacağı yönünde...

Rusların Türk konut piyasasına ilgisi sürecek mi?

Türkiye'den en fazla konut satın alan yabancı ülkeler arasında yer alan Rusya ile yaşanan uçak krizinin konut satışlarına ne düzeyde etki edeceği henüz bilinmiyor. Bunun için en azından 2015 yılının bütününe ilişkin kesin satış rakamlarına ve yılın bütünü ile kriz sonrasındaki satış adetlerinin kıyaslamalı analizine ihtiyaç duyuluyor. Ancak bugün için kesin olarak söyleyebileceğimiz tek şey, Rusya ile Türkiye kanatlarından yapılan açıklamaların birbiriyle çelişki oluşturduğu... Zira Rusların, başta Türkiye tarafının "gerekirse Rusların konutlarına el koyabileceği" şeklindeki radikal duyurularının ve terör olaylarının da etkisiyle en azından uzun vadede geri adım atması muhtemel gözüküyor. 

 

Rusların Antalya'ya ilgisi sürecek mi?

 

Türklerin perspektifinden herhangi bir düşüş yok
Türkiye merkezli kurum ve kuruluşların açıklamaları ise Rusların Türkiye konut piyasasına yönelik ilgisinde herhangi bir kayıp oluşmadığı ve gelecekte de oluşmayacağı yönünde. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur da, konuyla ilgili resmi rakamların eksikliğine rağmen, son günlerdeki tansiyonu düşüren açıklamaların umut verici olduğunu açıkladı. 

Krizden sonra Ruslara satılan konut değeri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan LMG Global DWC CEO'su Gökhan İlgar da, Putin'e rağmen, Türkiye gayrimenkul piyasasının Ruslar'ı kaybetmeyeceğini belirtmiş ve bu ülke vatandaşlarının 2016 yılında da Türkiye'den konut almayı sürdüreceklerini belirtmişti. 

Baygan: "Başta küçük bir çekilme olabilir..."
ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da krizden bugüne Rusların talebinde herhangi bir gerileme yaşanmadığını ve ilk baştaki küçük gerilemeye karşın yatırımların devam edeceğini söyledi. Baygan:"Ofislerimize gelen taleplerden Rusların Türkiye'den vazgeçmediğini ve yatırımlarına ara vermediğini anlayabiliyoruz.." dedi. 

Rusların ilgisi 2016'da da sürecek mi? Ayrıntılar için tıklayın...

Rusların Antalya'ya ilgisi azalmaz
1A Plus Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Sevimli de, Rusların, özellikle de Antalya eksenindeki ilgisinin kaybolmayacağı yönündeki görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Sevimli'ye göre iki ülke arasında yaşanan gerilim Rusların Türkiye'ye yatırım ilgisinde düşüş yaratacak düzeyde değil. Yaşanan olumsuz süreçte konutlarını satarak geri dönmeyi planlayan Rus vatandaşlarının yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Sevimli: "Antalya'da yerleşik Ruslar, burada oldukça mutlu ve Antalya'ya yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtiyor..." dedi