Tapu dairelerinde son durum: İşlemler sürüyor

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri, tapu dairelerinde işlemlerin durdurulduğu ya da yavaşladığı yönündeki haberlere itibar edilmemesini istedi

Tapu dairelerinde son durum: İşlemler sürüyor

Dün Vatan ve Milliyet gibi gazetelerden hareketle tapu işlemlerinin bütünüyle durdurulduğu yönündeki haberler dijital medya platformunda yer almıştı. Bu haberlerde paralel devlet yapılanmasının elindeki mal varlığının kontrolü ve alım-satımının engellenmesi amacıyla, savcılık tarafından bir yazı gönderildiği, bu yazı sonrasında da geçici bir süre için alım-satım işlemlerinin durdurulduğu bildiriliyordu. Ancak dün Emlakwebtv'ye açıklamalarda bulunan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yetkilileri, konuyla ilgili haberlere itibar edilmemesini istemiş ve vatandaşların işlemlerinin sürdüğünü belirtmişti. 

Yeni haberler: Vatandaşlardan temiz kağıdı isteniyor mu?
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün açıklamalarına rağmen özellikle dijital medyada bu yönde haberler yer almaya devam ediyor. Sözcü Gazetesi'nin internet sitesinde yer alan habere göre Tapu Daireleri'ne başvuran vatandaşlardan, soruşturma kapsamında "temiz kağıdı" isteniyor.  Haberde, alım satım işlemi için işlemlerin savcılıktan alınan bu belgenin zorunlu tutulduğu ve onay alınması halinde satışların gerçekleştiği bilgisine de yer veriyor.

Yetkililer açıkladı: Yalnızca şüpheli kişiler
Dün Emlakwebtv'ye yapılan açıklamalarda bulunan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yetkilileri ise, söz konusu haberlere itibar edilmemesini istemiş, işlemlerdeki yavaşlamanın ise yalnızca şüpheli kişileri ve tüzel kişilikleri kapsayacak şekilde var olduğunu belirtmişti.