Tapu işlemleri durduruldu

Türkiye genelindeki Tapu Müdürlükleri'ne gönderilen resmi yazı ile, alım satım işlemlerinin geçici bir süre için durdurulmasına karar verildi. Önlemin paralel devlet yapılanmasına ait mülklerin satışını engellemek amacıya alındığı iddia edildi

Tapu işlemleri durduruldu

OHAL uygulaması sürerken, paralel devlet yapılanmasına ait mülklerin satışına yönelik faaliyetlerin denetimi amacıyla özel bir önlem alındı. Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre ülke genelindeki Tapu Kadastro Genel Müdürlükleri'ne gönderilen bir yazı ile alım-satım işlemlerinin geçici bir süre için, bütünüyle durdurulduğu öğrenildi. Söz konusu uygulama, terör örgütüne ait yaklaşık 5 milyon adede yaklaşan taşınmazların denetlenmesi ve satışının engellenmesi amacını taşıyor. 

TAPU KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN YALANLAMA

Satış işlemleri durdu
Gönderilen yazı üzerine dün bütün gün boyunca tapu müdürlüklerinde işlemlerin bütünüyle durduğu ve alınan önlemlerin işlemer tamamlanana kadar devam edeceği belirtildi. Savcılık tarafından gönderilen yazıda, terör örgütünün şantaj ve himmetle elde ettiği mal varlığının envanterinin çıkarılması çabasıyla ilgili olarak tapu daireleri ve bankalara yazılan yazılarda gerekli işlemlerin başlatılmasının istendiği görüldü. Alınan önlemler çerçevesinde herhangi bir işlemin yapılmaması kararı üzerine çok sayıda vatandaş işlem yapamadan müdürlüklerden ayrılmak zorunda kaldı.

TAPU DAİRELERİNDE SON DURUM: İŞLEMLER SÜRÜYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan bazı tapu yetkilileri de kendilerine verilen isimler üzerinde tek tek inceleme yürüttüklerin ve ancak bazı tapular üzerinde kısmi işlem yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı

 

Tapu işlemleri durduruldu

 

Terör örgütünün mal varlığı Milli Emlak'a
Geçtiğimiz hafta yayımlanan Milli Emlak Tebliği ile paralel devlet yapılanması olarak tanımlanan kesimin mülkiyetinde bulunan taşınır ve taşınmazlar ile güvenlik önlemleri aynen muhafaza edilecek. Önümüzdeki süreçte bu mal varlığının ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına devri gerçekleşecek.