Yabancıya satışta yeni rekor

2018 yılının Ekim ayında yabancı ülke vatandaşlarının alımları, yıl genelinde yeni bir rekoru destekleyecek düzeyde gerçekleşti. Yabancıların Ekim ayındaki alımları 6 bin 276 oldu.

Yabancıya satışta yeni rekor

2018 yılının Ekim ayında yabancı ülke vatandaşlarına 6 bin 276 konut satıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 134.4 oranında artışa işaret eden bu rakamla birlikte, 2018 yılını Yabancıya Konut Satışında yeni rekor kesinleşmiş oldu. Ekim ayında yabancılara yapılan ilk sırayı 2 bin 283 adet konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u 1.160 konut ile Antalya, 448 konut ile Bursa, 392 konut ile Ankara ve 321 konut ile Yalova izledi. 

Almanlar ve Ruslar ilk 5'te

Ekim ayında en fazla konut alımı yapan ülkeler sıralamasında 1.439 konut ile Irak ilk sırada gelirken, İran 557 konutla ikinci, Kuveyt ise 378 konutla üçüncü sırada yer aldı. Almanya ve Rusya da sırasıyla 341 ve 336 konutla 4'üncü ve 5'inci sıralarda yer aldı. 

 

Yabancıya satışta rekor büyüyor

 

Yabancıya konut satışında 30 milyar dolarlık seferberlik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018'in 9 aylık periyodunda  yabancıların 24 binin üzerinde satın alımıyla tarihi bir gelişmeye tanıklık eden konut sektörünün elini güçlendirmek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Özellikle yabancıların ve yurtdışında yaşayan Türklerin ülkeden konut satın almasını özendirmek ve teşvik etmek amacıyla hareket geçen Bakanlık, uluslararası platforma tanıtım ve satış ofisleri oluşturacak. Oluşumlar Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ve sektörün çatı kuruluşlarının koordinasyonuyla yürütülecek. 

 

Yabancıya satışta rekor büyüyor

 

İlk hedef 10 milyar, uzun vadeli hedef 30 milyar dolar

Bu kapsamda yabancı ülkelerde kurulacak ofislerle Türkiye ve konut sektörünün tanıtımına ağırlık verilecek. Girişimciler satın alacakları konutun bulunduğu semt hakkında ayrıntılı bilgiler edinecek ve yatırımlarını doğru danışmanlar aracılığıyla yönlendirebilecek. Çalışmanın özellikle döviz girdisi anlamında ciddi bir katkı sunması bekleniyor. Konuyla ilgili değerlendirmeler ilk hedefin 10 milyar dolar, uzun vadeli hedeflerin ise 30 milyar dolar seviyesinde bulunduğuna dikkat çekiliyor. 

 

Yabancıya satışta 30 milyar dolarlık seferberlik

 

9 ayda 24 bin adedin üzerinde satış

2018 yılının üçünce çeyrek döneminde yaşanan dalgalanmalar, yabancıların konut alımına olumlu bir etkide bulundu. İlk çeyrek dönemde yabancılar yapılan satışın toplama oranı yüzde 6.1 iken, bu oran ikinci çeyrekte yüzde 8.5 seviyesine yükseldi Üçüncü çeyrekteki yüzde 12.8'lik artışla birlikte Ocak Eylül döneminde toplamda 24 bin 155 adet konut satışına ulaşıldı. 

Geçen yılın çok üstünde

GYODER tarafından hazırlanan 2018 yılının 3. Çeyrek Dönemine ait Gösterge raporu, yabancılara konut satışında ulaşılan seviyeye işaret etti. Geçen yılın aynı döneminde 15 bin 241 adetlik satışa işaret eden raporda il bazında en yüksek payın İstanbul'da olduğu hatırlatıldı. İstanbul'da 9 aylık periyotta 7 bin 895 adet konut satışı gerçekleşirken, Antalya 5 bin 237 satışla ikinci sırada yer aldı. 

Yabancıya konut satışında rekor düzey

Yabancıya konut satışında tarihi bir dönem yaşanıyor. Temmuz ve Ağustos aylarındaki artışın ardından Eylül ayında da yabancıların alımları belirgin biçimde arttı. Eylül 2018'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 151'in üzerinde artış kaydedildi. Yalnızca bir ay içinde yabancıya yapılan konut satışı 5.615 adet seviyesine çıktı. Yatırımcının payının halen düşük olduğunu hatırlatan Gösterge'de yer alan analizde: "Toplam satışlar içindeki yabancı yatırımcıya satış payı oldukça düşük olsa da özellikle 2018 yılında gerçekleşen satış adetlerinde önemli bir artış yaşandı. Bu eğilimin devam etmesi durumunda yıllık gayrimenkul yatırımları için gelen fon tutarının 5 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkması yüksek bir olasılık olarak değerlendirildi." ifadelerine yer verildi. 

 

Yabancıya konut satışında rekor düzey

 

İstanbul'a rekor ilgi

Yabancıların en ciddi alımları İstanbul'a yönelik oldu. Yabancı ülke vatandaşları İstanbul'dan Eylül ayı içinde 1.799 konut satın alırken, Antalya'dan alınan konut sayısı 1.038 olarak ölçüldü. Yabancı ülke vatandaşları Bursa'dan 424, Ankara'dan 386 ve Yalova'dan 333 konut satın aldı. 

Almanlar yeniden listede

Eylül ayında, Türkiye'den en çok konut satın alan ülkeler sıralamasında uzun bir aradan sonra Batılı bir ülke yer aldı. Almanya 299 konut alımıyla listenin 5. sırasına yükseldi. Listenin ilk sırasında 1.351 konut satın alan Iraklılar yer alırken, İran'dan gelen yatırımcılar  538 konut ile ikinci sırada yer aldı. Kuveytli alımlar 360 adet ile üçüncü olurken, Suudi alımları 312 adet seviyesinde gerçekleşti. 

 

Yabancıya konut satışında rekor düzey

 

Yabancıya satışta tarihi süreç

Temmuz ayında yüzde 65.6'lık artışının ardında Ağustos ayında da tarihi bir artış yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri'ne göre yabancılar Ağustos ayında 3 bin 866 adet konut satın aldı. 

Yalnızca İstanbul'da 1.141 konut satışı

Ağustos ayında yalnızca İstanbul'da yabancıya yapılan konut satışı 1.141 adet oldu. Antalya'da 674 konut satılırken, Bursa 307 konut ile üçüncü sırada yer aldı. Ankara, sürpriz bri artışla 305 konut alımına tanıklık ederken, Yalova 263 adet ile ilk 5 içinde yer aldı. 

Konut alan yabancıya vatandaşlık yönetmeliğinde düzenleme... Ayrıntılar için Konut Alan Yabancıya Vatandaşlık Hakkı Yönetmeliği konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Büyük çoğunluk Körfez ülkelerinden

Ülke uyruklarına göre ise en yüksek alımı 944 adet ile Iraklılar yaptı. İran vatandaşları 394, Suudi Arabistan vatandaşları ise 275 konut alımı gerçekleştirirken, Kuveyt 271 ile dördüncü, Rusya ise 192 adet ile beşinci sırada yer aldı. 

Temmuz'da da yüzde 65.6'lık artış yaşanmıştı

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'den konut alım eğiliminde Haziran ayında kaydedilen kısma kayıp, Temmuz ayında yerini rekor bir artışa bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı Temmuz 2018 dönemine ait konut satış İstatistikleri'ne göre Temmuz ayında yabancı ülke vatandaşları Türkiye'de 2 bin 858 adet konut satın aldı. Bu rakam, Temmuz 2017 dönemine kıyasla yüzde 65.6 oranında bir artışa işaret ediyor. 

Yabancılar Temmuz'da en çok İstanbul'dan konut aldı

Bu dönemde yabancı ülke vatandaşlarının en yüksek alımı İstanbul'dan yaptığı görüldü. Yayımlanan veriler yabancıların alımında İstanbul'un  956 adet konut satışı ile ilk sırada yer alırken, Antalya 641 satışla ikinci sırada yer aldı. .Antalya'yı 176 konut ile Bursa, 167 konut ile Yalova ve 132 konut ile Sakarya izledi. 

En yüksek alımı Iraklılar yaptı

Ülke uyruklarına göre yapılan alımlarda ise ilk sırada Irak vatandaşları yer aldı. Iraklılar Temmuz ayında Türkiye'de 584 konut satın alırken, İranlılar 321, Suudi Arabistanlılar 211, Ruslar 173 , Kuveytliler ise 171 konut ile ilk 5 ülke arasında yer aldı. 

 

Yabancıya konut satışında tarihi sıçrama

 

Temmuz ayında kaç konut satıldı? Ayrıntılar için 'Yabancıları Gözde Kentlerinde Konut Fiyatları' konulu haberimizi inceleyebilirsiniz. 

Haziran'da kısmen gerilemişti

Yabancı ülke vatandaşları 2018 yılının Haziran ayında da Türkiye'den konut alımını sürdürdü. Yabancı ülke vatandaşlarının Haziran ayı içinde Türkiye'den yaptığı alımlar 2 bin 60 adet seviyesine ulaşırken bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7'lik bir gelişime işaret etti. Böylece Haziran 2018 döneminde yabancı alımlarındaki güçlenme eğilimi daha önceki aylara kıyasla oldukça düşük seviyede kaldı. 

Yabancıların Haziran 2018 dönemindeki ilgi kaybı

Yabancılar özellikle alım avantajları ve vatandaşlık haklarının tanınması sonrasında yükselen bir alım eğilimine girmişti. Bu ivmenin 2018 yılına yansımaları da belirgin biçimde kayıtlara geçmişti. Yabancıların Ocak 2018 dönemindeki alımları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25.7'lik artışa işaret ederken, Şubat ayındaki alımlarda ise bu artış seviyesi yüzde 32.4 olarak ölçülmüştü. Mart 2018 döneminde 1.827 adet konut satın alan yabancılar 2017 yılının Mart ayına kıyasla yüzde 15.8'lik daha güçlü bir konut satın alma eğilimi gösterirken, Nisan ayında ise yüzde 25.8 düzeyinde bi gelişim katedilmişti. Son olarak Mayıs 2018 tarihinde yabancı ülke vatandaşları 2 bin 415 adetlik alımla bir önceki yıla kıyasla yüzde 36.1 seviyesinde artan bir satın alma performansı göstermiş oldu. 

 

Yabancıların alımlarında son dönemlerin en düşük gelişim performansı

 

Alımların yüzde 62'si Antalya ve İstanbul'dan

Yabancı ülke vatandaşlarının Haziran 2018 dönemindeki alımlarının yüzde 62'lik kısmı Antalya ve İstanbul'dan gerçekleşti. İlk sırada yer alan İstanbul'dan 764 adet alım yapan yabancıların Antalya'dan satın aldığı konut sayısı ise 525 adet oldu. Yabancıların en çok ilgi gösterdiği diğer kentler arasında 117 konut ile Bursa, 83 konut ile Antara ve 74 konut ile Yalova da yer aldı. 

Konut satın alan yabancı profilinde değişim yok

Haziran ayında da Türkiye'den konut satın alan yabancı ülke vatandaşlarının profillerinde değişim olmadı. En yüksek alımı 315 adet ile Iraklılar alırken, İran vatandaşlarınının 228, Rusya Federasyonunun ise 169 adet alım yaptığı görüldü. Afganistan vatandaşları ise 139 adet alıma imza atarken, Suudi Arabistanlı vatandaşlar 110 konut

 

Yabancıya konut satışında tarihi sıçrama

 

Mayıs'ta yüzde 36'lık artış göstermişti

Yabancıların konut alımlarını destekleyen hukuki düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle başlayan hareketlilik her geçen ay yeni rekorun işaretlerini vermeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün yayımladığı Mayıs 2018 dönemine ait konut satış verileri, yabancı ülke vatandaşlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36'nın üzerinde alım yaptığına işaret etti. 

Yabancılar 2 bin 415 konut satın aldı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Mayıs ayında yabancı ülke vatandaşları Türkiye'den 2 bin 415 adet konut satın aldı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36'nın üzerinde bir artışa işaret eden bu rakamda en önemli pay İstanbul'un oldu. Yabancılar İstanbul'dan geçen Mayıs ayında toplam 854 adet konut satın aldı. İstanbul'un ardından en yüksek alım, 595 ile Antalya'dan yapıldı. Antalya kentinin ardından  141 konut satışı ile Bursa, 108 konut satışı ile Yalova ve 96 konut satışı ile Ankara takip etti. 

 

Yabancıya konut satışında tarihi sıçrama

 

Iraklıların ilk sıradaki konumu sürüyor

Diğer taraftan ülke uyruklarına göre yapılan sınıflandırmada da son yılların birincisi Iraklıların Mayıs ayında da en çok alımı yaptığı görüldü. Mayıs ayında Irak vatandaşları ülke genelinde 407 adet konut satın alırken, ikinci sırada 217 konut alımı ile İranlılar yer aldı. Suudi Arabistan vatandaşları 206 konut alımı ile üçüncü sırada yer alırken, Rusya Federasyonundan gelen alıcılar 165 konut alımı ile 4'üncü sırada konumlandı. Afganistan vatandaşları ise bu sürede 131 adetlik alım gerçekleştirdi.

 

Yabancıların alımlarında son dönemlerin en düşük gelişim performansı

 

Emlakçı ve müteahhit Arapların sayısı artıyor. Ayrıntılar için Arapların Gayrimenkul Sektöründeki Faaliyetleri haberimizi inceleyebilirsiniz

Nisan ayında yabancılar kaç konut satın almıştı?

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'den konut alım eğilimi gücünü korumaya devam ediyor. Hükümetin yabancıların konut alımını teşvik eden yasal düzenlemeleri hayata geçirmesinin ardından yabancıların ilgisindeki belirgin artış Nisan 2018 döneminde de devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre yabancı ülke vatandaşları Nisan ayında Türkiye'de 2 bin 43 adet konut satın aldı. Bu rakam 2017 yılının Nisan ayına kıyasla yüzde 25.8 oranında bir artışa işaret ediyor

Yabancılar en çok İstanbul'dan konut aldı

Nisan ayında yabancı ülke vatandaşlarının en yoğun alımına tanıklık eden şehir ise İstanbul oldu. İstanbul'dan yapılan alımlar 676 adedi bulurken, Antalya 475 konut satışıyla ikinci sıradaki yerini korudu. Bursa 150 konut ile üçüncü, Trabzon ise 143 konutla dördüncü sırada yer alırken, Yalova 113 konut satışıyla yabancı ülke vatandaşlarının en çok konut satın aldığı şehirler listesinde ilk 5'te yer almayı sürdürdü. 

 

Yabancıya konut satışında tarihi sıçrama

 

Yabancıların gözde kentlerinde konut fiyatlarını öğrenmek için Yabancıya Konut Satışı ve Fiyatlar konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Türkiye'den en çok konut alımı yapan ülke vatandaşları sıralamasında ise ilk sırada Iraklılar yer almaya devam etti. Iraklıların ardından ikinci sırada Suudi Arabistan vatandaşları 252 konut satın alırken, İranlılar 138 konutla üçüncü sırada yer aldı. Kuveyt vatandaşları 115 konut alımına imza atarken, Rusya federasyonu yatırımcıları da 112 konut ile ilk 5 sırasındaki yerini korudu. 

Mart ayında ne olmuştu?

Hükümet tarafından uygulamaya geçirilen alım avantajlarıyla birlikte güçlenen yabancı vatandaşların konut sektörüne ilgisi yeni bir rekorun ilk işaretlerini vermeye devam ediyor. 2018 yılının Ocak ve Şubat aylarına paralel olarak Mart ayında da yabancıların alımlarındaki güçlenmenin sürdüğü gözlemlendi. 

Mart ayında yabancıya 1.827 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan verilere göre Mart ayında yabancı ülke vatandaşlarına yapılan konut satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15.8'lik artış gösterdi. Mart 2018'de yabancıların yaptığı toplam alım 1.827 adet seviyesine çıktı. Böylece Ocak ayında yapılan 1.742 adet satış ve Şubat ayında gerçekleştirilen 1729 adet satışla birlikte 2018 yılının ilk çeyrek döneminde yabancılar 5298 adet konut satın almış oldu. 

 

Yabancıya konut satışında tarihi sıçrama

 

Yabancılar en çok İstanbul ve Antalya'yı tercih etti

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Mart ayında yabancıların en çok ilgi gösterdi şehirler İstanbul ve Antalya oldu. İstanbul'dan yabancı ülke vatandaşlarına yapılan satış 556 adet olurken, Antalya genelinde yapılan satışlar 446 adet olarak öçüldü. Yabancıya konut satışı kategorisinde Trabzon 134 adet konut satışı ile üçüncü sırada yer alırken, Bursa 109 konut ile dördüncü sırada konumlandı. Son yıllarda yabancı ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği Yalova ise Mart ayında 89 adet satışla birlikte 5'inci sırada yer aldı. 

Ülke uyruklarına göre yabancıların alımları

Mart ayı içinde Türkiye'den en çok konut satın alan ülke vatandaşları Iraklılar oldu. Iraklıların 348 adet alımına karşılık, Suudiler 181 adet alımla ikinci sırada yer aldı. Türkiye ile İran arasında son dönemde yaşanan yakınlaşmaya paralel olarak İranlı vatandaşların 156 adet konut alımı yaptığı Mart ayında Rusya Federasyonundan gelen yatırımcılar ise 120 konut alımına imza attı. Listenin 5'inci sırasında ise Afgan vatandaşları yer aldı. Afganistan'dan gelen yatırımcılar toplam 108 adet konut satın aldı.