Kiracı hakları nelerdir?

Yükselen ev fiyatları ve artan kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle kiralık evlere olan talep gittikçe artıyor. Peki kiracılar haklarını biliyor mu? Kiracı hakları nelerdir? yanıtlıyoruz...

Kiracı hakları nelerdir?

Yükselen ev fiyatları ve artan kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle kiralık evlere olan talep gittikçe artıyor. Peki kiracılar haklarını biliyor mu? Kiracı hakları nelerdir? yanıtlıyoruz...

Artan fiyatlar nedeniyle ev alamayan, yeni evlenenler ya da iş değişikliği yapanlar konut alımından çok daire kiralamayı tercih ediyor. 

2012 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu, kiracı ve ev sahibi arasında ilişkide yeni bir dönem başlattı. Yapılan düzenlemeler ile ev sahibi ve kiracılara yeni haklar getirildi. Bu hakların bilinmesi ve doğru kullanılması her iki tarafından mağduriyetinin önlenmesi için önem taşıyor. 

Kiracı hakları nelerdir?

- Kiracılar belirli süreli sözleşmeleri bitmeden en az 15 gün önce aksini bildirmedikçe, sözleşme aynı şartlarda 1 yıl uzatılmış oluyor. Böylelikle ev sahibi süre bitimine kadar sözleşmeyi sonlandıramıyor. 

- Belirsiz süreli sözleşmelerde, kiracı her zaman, ev sahibi ise sözleşme başlangıcından 10 yıl geçtikten sonra fesih bildirimi ile sözleşmeyi sona erdirebiliyor. 

- Ev sahibi, kiraya verdiği evi ile ilgili kiracıya yanıltıcı bilgi vermiş ya da kusurlu mal teslim etmiş ise kiracı sözleşmeyi feshedebiliyor. Aynı zamanda kiracı bu ayıptan dolayı kira bedelinin indirilmesini talep edebiliyor. 

- Gayrimenkulün teslim edilmesinden sonra ortaya çıkan kusurlarda da geçerli olan yukarıdaki durumda, kiracı ev sahibinden kusurun giderilmesini talep ediyor. Kusur giderilmez ise kiracı tazminat ya da kira bedelinde indirim yapılmasını isteyebiliyor. Aynı zamanda kusuru kendisi gidererek, masrafları kira bedelinden düşebiliyor. 

- Çıkan kusurun, kiralanan evin kullanım elverişliliğini ortadan kaldırması durumunda kiralanan evin benzeri talep edilebiliyor. Ya da sözleşme feshedilerek ödenmiş olan kira bedellerinin iadesi istenebiliyor. 

- Kiracı ev sahibinin yazılı isteği ile gayrimenkulde değişiklikler yapabiliyor. 

- Kiracı, iflas vb. gibi durumlarda maddi durumunu etkileyenleri belgelendirdiği zaman sözleşmesini feshederek, kira bedellerini ödemekten muaf olabiliyor. 

- Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli anlaşmaları, bir önceki yılda olan üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçemiyor. 

- Mal sahibine verilen depozito miktarı 3 aylık kira bedelini geçemiyor. 

- Güvence olarak para veriliyor ise, kiracı mal sahibinin onayı olmadan çekilmemek üzere, parayı vadeli tasarruf hesabına yatırabiliyor.