1 Kasım seçimleri konut fiyatlarını uçurdu

Haziran seçimlerinin ardından "bekle gör" politikasını uygulayan yatırımcının 1 Kasım'dan itibaren sahaya dönüşüyle birlikte konut fiyatları ani bir sıçrama yaşadı. İstanbul'da konutun metrekaresi 3.575 TL düzeyine ulaştı.

1 Kasım seçimleri konut fiyatlarını uçurdu

Haziran seçimlerinin ardından yaşanan kayıp dönemde temkinli davranan konut yatırımcısının 1 Kasım seçimleriyle birlikte sahaya dönüşü, sektörde ani bir hareketliliğe neden oldu. Ekim ayında 3.462 TL/metrekare düzeyinde olan İstanbul konut fiyatları Kasım ayında 3.575 TL'ye firladı. Bir ay içerisindeki artış metrekare başına 113 TL oldu.

Konut fiyatlarına Kasım dopingi
hurriyetemlak.com tarafından yapılan araştırmaya göre, Kasım seçimleriyle birlikte yatırımlarını sürdüren temkinliği alıcı kiralık ve satılık kategorilerinde ani bir sıçramaya neden oldu. Kiralık ev kategorisinde ortalama değer 21 TL düzeyine yükseldi. Ticari gayrimenkul fiyatlarındaki artış ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4'lük bir artışa tanık olundu. Bu kategoride metrekare ortalaması 6.250 TL'ye ulaştı. Kiralık metrekare ortalamalarında ise 26 TL düzeyine ulaşıldı. 

İstanbul'da fiyatlar en çok Çatalca'da arttı
İstanbul'da son bir ayda konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe Çatalca oldu. Bu ilçede metrekare fiyatları yüzde 13'luk bir artışla 1.824 TL düzeyine sıçradı. Çatalca'yı yüzde 6.7 lik artış ile Ataşehir izledi. Ataşehir'de metrekare fiyatları 5.333 TL düzeyine çıktı. Üçüncü sırada yer alan Küçükçekmecedeki artış ise yüzde 5 düzeyinde gerçekleşti. Bu ilçede ortalama fiyatlar 3.265 düzeyinde seyrediyor.

Başkent'in yıldızı: Gölbaşı
Ankara'da satılık konut metrekarelerinde Kasım ayında 1.593 TL'ye ulaşıldı. Kiralık evlerdeki ortalama metrekare fiyatının 8 TL olduğu Ankara'de en çok değerlenen ilçe Gölbaşı oldu. İlçedeki aylık ortalama artış yüzde 4.1 oldu ve 1.909 TL'ye ulaştı. İkinci sırada yer alan Polatlı'da aylık artış 3.9 ile metrekare başına 960 TL düzeyinde seyretti. Ankara'da ticari gayrimenkul fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 9 olarak gerçekleşti ve metrekare başına 2.477 oldu.

1 Kasım seçimleri konut fiyatlarını uçurdu

İzmir'de artış sürüyor
İzmir'de satılık konut metrekare ortalaması Kasım ayında 2.091 TL düzeyinde seyretti. Kiralık konut metrekare ortalamasının 10 TL'ye ulaştığı İZmir'in en çok değerlenen ilçesi ise yüzde 92.'lik artışla Güzelbahçe oldu. Bu ilçede ortalama fiyatlar 2.800 TL düzeyinde seyretti. Güzelbahçe'yi yüzde  7.2 ile Dikili izledi. Dikili'deki metrekare konut fiyat ortalaması 1.692 TL olarak işlem gördü. 

1 Kasım seçimleri konut fiyatlarını uçurdu