1 Kasım sonrası sektörün beklentileri yükseldi

7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan hükümetsiz dönem, 1 Kasım seçimleriyle son buldu. Sektör, yeni dönemin konut satışında ciddi bir ivmeye sahne olacağı kanaatinde

1 Kasım sonrası sektörün beklentileri yükseldi

7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan hükümetsiz dönem, 1 Kasım seçimlerinde tek partinin hükümet kurmaya yeterli oy oranına ulaşmasıyla son buldu. İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri yeni dönemin, başta yabancı yatırımcı olmak üzere konut satışında ciddi bir ivme yaratacağı kanaatini taşıyor.

Ara dönemde konut alanlar kazandı
1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendiren Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, 7 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında konut alanlara büyük ikramiye vurduğunu, bir sonraki dönemde gayrimenkul fiyatlarının yüzde 30-40 oranında artış göstereceğini söyledi. İki seçim arasında piyasaların sıkıntılı olduğu dönemlerde gayrimenkul yatırımı yapanların kazanacağını söyleyen Öngün:

1 Kasım sonrası sektörün beklentileri yükseldi

"“Bu geçiş döneminde risk alarak yatırım yapanlara adeta ‘büyük ikramiye’ vurdu. Herkesin bekleme pozisyonuna geçtiği bir dönemde alım yapanlar şimdi o dönemde attıkları doğru adımın tadını çıkarabilir” dedi.

Yabancı yatırımcı umudu
Önümüzdeki süreçte konut piyasasına yönelik ilginin canlanacağını ve Haziran seçim sonuçlarının yarattığı güvensizlik ortamının herkesi tasarrufu elde tutmaya ittiğini hatırlatan Öngün, istikrar ortamıyla birlikte yabancı yatırımcının da ülkeye ilgi göstermeye başlayacağını belirtit. Öngün, 

Seçimlerin sonucu ülkemizdeki belirsizliği de ortadan kaldırdı. Şimdi herkes önünü net bir şekilde görüyor. Önünü gören, güçlü bir piyasa, yabancı yatırımcıları da yeniden Türkiye’ye çekecektir. Özellikle Ortadoğu ve Arap coğrafyasından gelecek günlerde önemli alımlar bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul