1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarıması sonuçlandı

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen 1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması'nın kazananları belirlendi.

1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarıması sonuçlandı

ÇATIDER, 1. Ulusal Genç Çatıcılar Yatışması'nda kazananları ödüllendirdi. Yarışmada, çatı ustaları uygulama kalitesi, uygulama süresi, alan temizliği ve iş güvenliği kriterlerince sınandı. İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğine 15 takım katılım gösterdi.

Çatı sektöründe eğitimli eleman sıkıntısı

Türkiye çatı sektörünün özellikle son yıllarda malzeme, uygulama ve teknoloji açısından önemli gelişimler kat ettiğini, buna karşın kalifiye çalışan eksikliğinin halen hissedildiğini söyleyen ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, "Türkiye’de bina çatılarının doğru malzemelerle, yetkin uygulamacılarla, standartlara ve iş güvenliği kurallarına uygun olarak oluşturulmasına dikkat çekmek’, ‘alanında başarılı ve ihtisas sahibi uygulamacıların ödüllendirilmesi yoluyla iyi uygulamaları özendirmek ve yaygınlaştırmak’ ve ‘uygulamacı, işveren ve son kullanıcıları bilinçlendirerek, sektöre çok yönlü katkı sağlamayı’ amaçlıyoruz"  dedi. 

Çatı sektörünün en büyük kuruluşu olarak eğitim iş gücünün artırılmasına yönelik olarak önemli çalışmalar yürüttüklerini ve üniversitelerde de öğrencilere teknik eğitim sunduklarını vurgulayan Baştanoğlu: "ÇATIDER’in de üye olduğu Uluslararası Çatıcılık Federasyonu’nun (International Federation For The Roofing Trade-IFD) ile ilişkilerimizi güçlendirerek son teknolojinin yanısıra eğitim sistemleri ve birçok konuda sektörümüze bilgi aktarımı yaparak, güncel gelişmeleri sektör paydaşlarımıza aktarıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Çatı Yarışmasının kazananları

ÇATIDER 1. Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması'nda kategorilere göre kazananlar şu şekilde belirlendi:

- Çinko (kenetli metallar) kategorisinde; Hüseyin Gulmammadov, Yakup Algan, Nuriddin Cumali
- Kiremit(kil ve beton kiremit) kategorisinde; Osman Yıldırım, Yavuz Yıldırım, Kadir Şahin
- Bitümlü Shingle uygulaması kategorisinde: Hasan Yetim, Zafer Yetim,Hakan Düşün
- Düz çatılar; Bitümlü Arduvazlı Membran kategorisinde; Cemal Yılmaz, Mustafa Yörük, Fatih Can.