1 yılda 144 tane 200 metre üstü bina inşa edildi

2017 yılında dünya genelinde inşa edilen 200 metre üstü bina adedi 144 olarak açıklandı. Binaların 77 adedi, Çin'de yer aldı

1 yılda 144 tane 200 metre üstü bina inşa edildi

2017 yılı genelinde tüm dünyada 200 metrenin üstünde 144 adet bina inşa edildi. Bu binaların yüzde 50'sinden fazlası Çin'de hayata geçirildi. Çin'de inşa edilen gökdelen adedi 77'yi buldu. 

Gökdelen inşasında yüzde 16'lık artış

2017 yılında tüm dünyada Gökdelen inşasında rekor kırıldı. Council of Tall Buildings and Urban Habitat/CTBUH/Yüksek Bina ve Kentsel Yerleşim Konyesi- tarafından yapılan açıklamada 2017 yılı genelinde inşa edilen 200 metrenin üstündeki bina sayısının 144 adet olduğu belirtildi. CTBUH raporuna göre, bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 oranında bir artışa işaret ediyor.

Gökdelen inşasında şampiyon Çin

Diğer taraftan rapor, hayata geçirilen dev binaların yarısından fazlasının Çin'de yer aldığını gösterdi. Raporda, Çin'in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla gökdelen inşasına tanıklık eden ülke olduğuna dikkat çekilirken, yıl genelinde inşa edilen toplam 144 binanın 77 adedi Çin'de uygulandığı bilgisi verildi.

En çok gökdelen o şehirde inşa edildi

Çin genelinde inşa edilen toplam 77 gökdelen, 36 farklı kente yayılırken, listenin dikkat çeken şehri ise Shenzhen olarak belirlendi.  İki yıl süresince Yüksek Bina ve Kentsel Yerleşim Konseyi tarafından hazırlanan listenin ilk sırasında yer alan Shenzhen'de 2017 yılı içinde inşa edilen gökdelen sayısı ise 12 olarak belirlendi. Shenzhen'de inşa edilen 200 metre üstü binalara ilişkin bu sayı aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde inşa edilen toplam gökdelen sayısının üzerine çıkıldığını gösteriyor. Yine Shenzhen'de bu yıl içinde inşa edilen en yüksek bina 599 metre yüksekliği ile dikkat çeken Ping An Finans Merkezi oldu. Ping An Finans Merkezi, halen dünyanın en yüksek 4. binası statüsünü taşıyor. 

Nanning'de 7 gökdelen inşası

Diğer taraftan listenin ikinci sırasında yine bir Çin şehri olan Nanning yer aldı. Nanning'de yalnızca 2017 yılı içinde inşa edilen 200 metre ve üstü bina satıyıs 7 adet olarak belirlendi. Çin'den Chengdu ve Endonezya'nın başkenti Cakarta ise 5'er adet gökdelen inşasıyla listenin üçüncü sırasını başladı. Listenin devamında ise yine Çin'den Chansha ve Wuhan kentleri 4'er gökdelenle kendilerine yer bulurken, Güney Kore'den Busan, Kuzey Kore'den Pyongyan, Amerika Birleşik Devletleri'nden New York ve Kanada'dan Toronto'da yüksek bina inşasına tanıklık eden listenin üst sıralarında yer aldı. 

Türkiye Avrupa'nın zirvesinde

Türkiye ise yeni gökdelen inşası anlamında değil ama, toplam gökdelen adediyle Avrupa'nın zirvesinde yer alıyor. İnternet tabanlı Reddit Sözlüğü tarafından yapılan ölçümlerde Avrupa genelinde 70 metreyi geçen gökdelenlere sahip ülkeler sıralamısnda Tükiye 417 adet bina ile ilk sırada yer aldı. Türkiye'deki bu sayıya karşılık Almanya'da 70 metrenin üzerindeki bina sayısı 282, İngiltere'deki kule sayısı 261 ve Fransa'da ise 201 olarak ölçülüyor.  Yapılan ölçümlere ilişkin kullanıcı yorumları da gökdelen sayısının yüksek olduğu ülkelerin kalabalık nüfus, konut inşaatı ve turizm hareketliliğinin belirleyici bir rol oynadığı fikri üzerinde mutabakata vardı.