10 ADIMDA İKİNCİ EL KONUT ALMAK

Küçük yatırımcı için konut satın almak, dikkatle atılması gereken adımları da beraberinde getiriyor. Özellikle ikinci el konut alımlarında, yasal araştırmanın yanı sıra birçok püf noktaya da hakim olmakta fayda var. İşte adım adım konut alımında yapılacaklar…

10 ADIMDA İKİNCİ EL KONUT ALMAK

İkinci el konut alırken küçük yatırımcının dikkat etmesi ve araştırması gereken hususlar var. Bu araştırmaları bir uzman yardımıyla yapabileceğiniz gibi bireysel olarak da yapmanız mümkün. Tapu müdürlüğünden, belediyeye kadar atacağınız bir dizi adımı sizin için işin uzmanına yönelttik. TSKB’den yönetici Uygar Zaim ile bireysel yatırımcıların yapacaklarını masaya yatırdık.

***Öncelikle konutun yasal boyutunu araştırarak işe başlamalısınız. Tapu Müdürlüğü ve Belediye olmak üzere iki aşamadan oluşan bu araştırmayla, konutun resmi bir sıkıntısı olup olmadığı ortaya çıkarılmış olur.   

  1. Tapu sicil müdürlüğüne gidilerek, dairenin bulunduğu binada kat irtifakı tesis edilip edilmediği kontrol edilmeli. Çünkü alınacak konut, site veya apartman içerisinde bir daire ise muhakkak bağımsız bölüm niteliği kazanmış olmalı.
  2. Bir sonraki bakılacak konu ise taşınmazın tapu kayıtlarında sizi ileride zora sokacak herhangi bir kaydın (ipotek, haciz vs..) olup olmadığının araştırılması.
  3. Tapu Müdürlüğü’ndeki diğer bir araştırma da mimari proje üzerinde olmalı. Mimari proje üzerindeki vaziyet planı ve kat planı incelenmeli. Bu sayede konutun yeri, projesinde doğru olarak gösterilmiş olup olmadığı tespit edilir.
  4. Proje üzerinden dairenin alanını da tespit etmenizde fayda vardır. Çünkü emlak piyasasında daire alanları projesindeki kullanım alanlarına göre daha büyük söylenmekte.
  5. Tapu Müdürlüğü’ndeki incelemelerden sonra gelelim belediyeye. İmar arşivinden konutun dosyası istenerek incelenir. Konutun yapı ruhsatı, eğer tamamlanmış bir bina ise yapı kullanma izin belgesi olup olmadığı tespit edilir. Çünkü yapı kullanma izin belgesi almamış yapılarda elektrik ve su aboneliği başlatılamamakta.
  6. Akabinde konutun tapu kaydı kat irtifakından, kat mülkiyetine geçmeye hak kazanır ve böylece artık resmi olarak bir konut sahibi olursunuz.
  7. Yine belediyede konut ile alakalı herhangi bir yapı tatil tutanağı, idari para cezası veya yıkım cezası olup olmadığı araştırılır. Bu tutanaklardan herhangi birisinin olması alacağınız konutun projesine uygun yapılmadığını gösterir.
  8. Eğer 2006 yılından daha önce yapılmış binalarda konut alınacaksa deprem hasarı olup olmadığı veya güçlendirme yapılıp yapılmadığı da dikkatlice araştırılmalı. Bu bilgiler de yine ilgili belediyede yer alan arşiv dosyasında görülebilir.
  9. Resmi kurum araştırmalarını sonlandırdık. Gelelim yatırımcının bireysel olarak dikkat etmesi gereken noktalara. Bunların başında şüphesiz konutun konumu gelir. Merkezi bir yerde olan ve hastane, okul, park gibi sosyal donatılara yakın olan konutlar yatırımcı için avantaj sağlar.
  10. Tabi ki en önemli konu ise dairenin değeri. Bunun için de piyasadaki genel geçer kural ise oda sayısına göre bir değer belirlenmesidir. Bir konut satın almak istediğinizde metrekare birim değeri üzerinden araştırmalarınızı şekillendirmek her zaman sizin avantajınıza olacak. Bu da çok basit bir mantıkla satış fiyatının dairenin alanına bölünmesi ile elde edilir.