10 adımda yeni emlakçılık yasası!

Emlakçılık mesleğini tümden değiştiren, kayıt dışı çalışmayı kesin olarak önleyen ve mesleğin daha saygın bir statü kazanmasını sağlayan yeni emlakçılık yasa tasarısı onaylandığı takdirde meslekte neler değişecek? İşte 10 adımda yeni yasanın getirdikleri…

10 adımda yeni emlakçılık yasası!

Yeni emlakçılık yasası ile emlakçılık mesleğinin tüm kuralları baştan yazılıyor. Yeni yasa incelendiğinde aranan en önemli özelliğin eğitim olduğu ortaya çıkıyor. Yeni emlakçılık yasasının getireceği bir başka önemli katkı da kayıt dışı çalışmanın engellenmesi olacak. Sadece İstanbul’da kayıtlı çalışan emlakçıların sayısı 10-15 bin civarındayken, kayıt dışı çalışanların sayısı ise bundan çok daha fazla. Emlakçılık mesleğinin sistemini baştan sona değiştirecek ve emlakçılığı tam bir meslek statüsüne getirecek olan yasanın değiştireceği en önemli şey emlakçıları eğitim durumuna göre ikiye ayırması olacak. Bu koşulla emlakçılık mesleğini icra edenlerin eğitim seviyelerini yükseltmeleri de sağlanmış olacak. 


1-Emlakçılık mesleği, emlak komisyoncuları ve emlak müşavirleri olarak ikiye ayrılacak.

2-Hem emlak komisyoncularının hem de emlak müşavirlerinin belli bir süre staj yapmış olması gerekecek.

3-Emlak müşavirlerinin üniversite mezunu olması şartı olacak.

4-Emlak komisyonculuğu için en az lise mezunu olması gerekecek.

5- Emlak komisyoncusu olmak için bu döneme kadar eğitim seviyesi lise düzeyinin altında olan ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın sertifikasına sahip olarak mesleği yapan kişilerin
6 yıl içinde eğitim seviyelerini minimum lise düzeyine çıkarmaları gerekecek.

6-Emlak komisyoncuları bütün pazarlama işlemlerini ve belge düzenleme işlemlerini yapabilecek fakat tapu dairesindeki işlemlerde bulunamayacak.

7-Emlak komisyoncuları gereken pazarlama işlemlerinin ardından, tüm belgeleri toplayıp tapu işlemlerinin devamı için emlak müşavirliği şirketlerine verecek.

8-Emlak müşavirleri, tüm belge ve pazarlama işlemlerini yapabilmenin yanı sıra tapu dairesindeki işlemleri de yapacaklar.

9-İstenen tüm kriterler sağlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı gözetmenlerinin bulunduğu, bütün mesleki hususları içeren bir sınav yapılacak ve sınavda başarılı olanlar artık emlakçılık yapabilecekler.

10-Kişilerin emlak müşaviri mi, emlak komisyoncusu mu olduklarını mutlaka tabelalarında göstermeleri gerekecek.