10 yıllık vergi istisnasına sektörden şartlı destek

Geçtiğimiz günlerde, gayrimenkul satışında 10 senelik vergi istisnası çalışmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal'a gayrimenkul sektöründen şartlı destek geldi. Sistem kademeli bir geçiş uygulaması içeriyor

10 yıllık vergi istisnasına sektörden şartlı destek

Gayrimenkul sektöründe, yakın dönemde Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan gayrimenkul satışında vergi istisnası ve kademeli geçişi belirleyen yasa tasarısına şartlı destek geldi. Tasarının yasalaşması ile birlikte ev alıp satanların vergi yükünün önemli oranda hafiflemesi planlanıyor. Akşam'da yer alan Özgül Öztürk imzalı habere göre tasarı, gayrimenkul satışından elde edilen kazançta 5 yıl olan vergi muafiyet süresinin 10 yıla çıkarılması öngörülüyor. Halen gayrimenkul alımı yapan vatandaşlar, taşınmazlarını 5 sene zarfında satışını gerçekleştirirse gelirinin bütünü üzerinde vergilendiriliyor. 

Konutta vergi muafiyeti ve kademeli geçiş yasası ne içeriyor?
Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklanan tasarı, verginin tamamı üzerinde 2 yıla indirilmesini öngörüyor. Satın aldığı gayrimenkulü 2 tam yıldan fazla bir süre elinde tuttuktan sonra satışa çıkaranlar için yüzde 40'lık, 3 yıl elinde tutup satanlar için ise yüzde 50'lik kısmı için vergi istisnası uygulanmasını düzenleyen tasarı, 4 yıllık dönemde yüzde 60, 4 yılın üzerindeki dönemlerde de yüzde 75'ine muafiyet tanıyor. Sektör temsilcileri ise bu uygulamanın kısa sürede taşınmazını satmak isteyen vatandaşlar için önemli bir fayda sağlanacağına ve arsa sıkıntısına da çözüm sunacağına dikkat çekiyor. 

Ağaoğlu 'İnşaatçılar için değil, ekonominin geneli için olumlu"
Yeni yasa tasarısının arazi bulmayı kolaylaştıracak bir etki sağlayacağını dile getiren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, İstanbul'un en büyük sorununun arsa maliyetleri olduğunu dile getirdi. Ağaoğlu, vergide kademeli geçiş uygulaması ile spekülatörlerin önünün kesilebileceğini belirterek "Arsata fiyat rekabeti oluşur böylece. Kısa vadede de biz inşaatçılar için olmasa da ekonominin geneli için olumlu sonuçlar doğacaktır..." şeklinde konuştu. 

Durbakayım "Olumlu bir gelişme değil ancak..."
İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım da, vergi istisnasının 5 yıldan 10 yıla çıkarılmasının olumlu bir gelişme olmadığını söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım da "Bununla birlikte kademeli geçişle sağlanan avantajlarla birlikte düşünüldüğüne önemli bir fayda sağlayacaktır. Uygulama yatırımcıyı da ürkütmemeli..." uyarısında bulundu

Çelik "Uygulamadaki sorunlar..."
Mevcut uygulamada 5 yıldan önce evini satanların vergilerini gelirinin tamamı üzerinden ödediğini söyleyen Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, 3 yıl içinde evini satan bir kişinin de eski uygulamada vergi muafiyetinin bulunmadığını dile getirdi. Çelik, yeni uygulamada ise kazancın yüzde 50'sinin vergiden muaf tutulduğunu belirterek "Sürenin 10 yılı çıkarılması da bir diğer gerçek. Yeni uygulamadakı tek sorun, yasanın yürürlüğe girmesinden önce alınmış olan bir gayrimenkulün satışının hangi usule göre yapılacağı..." dedi.