‘11 milyar TL cepte kalabilir’

Türkiye'nin PVC profil, kapı pencere ve ısıcam üretimi yapan ilk entegre tesisi olan Kompen’in Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, binalardaki ısı kaçaklarının yüzde 30’unun pencerelerden kaynaklandığını açıkladı.

‘11 milyar TL cepte kalabilir’

7 Mayıs 2014 / Posta Gazetesi

Türkiye'nin PVC profil, kapı pencere ve ısıcam üretimi yapan ilk entegre tesisi olan Kompen’in Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, binalardaki ısı kaçaklarının yüzde 30’unun pencerelerden kaynaklandığını açıkladı. Bugün 27 milyon ton petrolün binaların ısıtılması için harcandığını sözlerine ekleyen Küçükşehir, yalıtımla 10 milyon ton petrolün tasarruf edilebileceğini ve bunun parasal değerinin ise 11 milyar TL’ye eşit olduğunu vurguladı.

Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, 2000 yılından bu yana yürürlükte olan “Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği”ne göre bu tarihten sonra inşa edilen yeni binaların ısı yalıtımlı olarak yapılmak zorunda olduğunu hatırlatarak, yönetmeliğin 1 Kasım 2008 tarihli revizyonu ile mevcut eski binalarında enerji verimliliğine uygun projelendirilmesinin zorunluluk olduğunun altını çizdi. Aradan geçen zamana rağmen Türkiye’de bulunan yaklaşık 18 milyon konutun ancak yüzde 15’inde yalıtım bulunduğunu belirten Küçükşehir, “Bu durumun ne kadarının standart yalıtım değerlerini karşıladığı ise ayrı bir tartışma konusu. Oysa ülkemiz her yıl 50 milyar doların üzerinde enerji ithalatına para ödemekte. Bu rakam ülkemizin cari açığının en büyük gerekçesi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

İthal edilen enerjinin 3’te 1’inin binalarda harcandığını belirten Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, yaklaşık olarak 27 milyon ton eşdeğer petrolün binalarımızın ısıtılması için harcandığının altını çizdi. Uygun yapılacak bir yalıtımla 10 milyon ton eşdeğer petrolün tasarruf edilebileceğini belirten Küçükşehir, bunun parasal değerinin 11 milyar TL’yi geçtiğini söyledi.