14 bin konutu yabancıya pazarlayacak

Mütekabiliyet ve yabancıya oturma izni, emlak danışmanlık şirketlerini de hareketlendirdi. Remax Türkiye, 14 bin konutluk portföyünü dünyaya açarak, bu konutlara yabancıyı çekecek

14 bin konutu yabancıya pazarlayacak

13 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Yabancılara konut satışının önünün açılması ve Türkiye’de konut alanlara 1 yıl oturum izni verilmesi emlak zincirlerini de harekete geçirdi. Remax, Türkiye genelinde 227 ofisin portföyünde bulunan 14 bin konutu global.remax.com adresi üzerinden 36 dilde 40 para biriminde uluslar arası pazara sunacak. Kasım 2011’den beri birçok ülkede faaliyet gösteren sisteme Türk portföyü iki ay içinde eklenecek. RE/MAX’in Global Franchise ve İş Çözümlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Larry Oberly, Türkiye’nin istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu belirterek, önümüzdeki 5 yıl içinde yabancı yatırımcılardan 10 milyar dolarlık bir alım beklediğini söyledi.
 
89 ülke portföyü gerecek
Sistem, Remax’ın faaliyet gösterdiği 89 ülkeyi kapsıyor. Remax Türkiye’nin portföyünün de sisteme eklenmesiyle birlikte, 89 ülkenin gayrimenkul yatırımcıları kendi ana dillerinde Türkiye’deki satılık kiralık konutlar hakkında bilgi sahibi olabilecek, istediği para biriminde hesaplama yapabilecek. Aynı şekilde Türk yatırımcılar da dünyanın bir diğer ucundaki Remax portföyünü inceleyip yatırım yapabilecek.   
 
Stoklar eriyecek
2013 yılında konut piyasasında daha fazla sayıda alıcı ve satıcı oluşmasını beklediklerini belirten Larry Oberly, artış oranı beklentisini ise yüzde 6-7 olarak verdi. Fiyatlarda ise yüzde 3-4 oranında artış öngörülüyor.  Oberly, satılamayan konutlardan oluşan konut stoğunun hızla azalmasını beklediklerini kaydetti.