16/9'a 'tıraşlama' soruşturması

Zeytinburnu'nda yükselen 16/9 gökdelenleri için verilen 'tıraşlama' kararını uygulamadığı gerekçesiyle Zeytinburnu Belediye Başkanı ile İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma başlatıldı

16/9'a 'tıraşlama' soruşturması

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, bir vatandaşın şikayeti üzerine, Zeytinburnu'nda yükselen ve tarihi Sultanahmet Camii'nin silüetini bozduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından 'tıraşlanması' yönünde karar alınan 16/9 kuleleri için harekete geçmeyen yetkililer hakkında soruşturma başlattı. Büro, Zeytinburnu Kaymakamlığı'ndan, Zeytinburnu Belediye Başkanı ile İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma başlatmak için izin istedi.

İdari nitelikte suç
Hürriyet Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre, konuyla ilgili olarak harekete geçen Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaymakamlığa gönderdiği talep yazısında, ihbarcı vatandaş C.B.'nin vermiş olduğu dilekçesinde,  Zeytinburnu ilçesi Kazlıçeşme Mahallesi 89 pafta 771 ada, 12 parsel sayılı yerde bulunan 16/9 kuleleri olarak geçen binanın Sultanahmet Cami'nin siluetini bozması nedeniyle açılan davalar sonucunda tıraşlanmasına karar verildiğini hatırlattığını vurgulayarak: ' Bu kararı uygulamayan Zeytinburnu Belediye Başkanı, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nde görevli memurlarla Fen İşleri Müdürlüğünde görevli memurlar hakkında görevlerini kötüye kullandıklarını belirtmiştir. Şüphelilerin kamu görevlisi olduğu ve isnat edilen suçun idari nitelikte bir suç olduğu anlaşılmaktadır.'' dedi.

Süreç nasıl işleyecek
Zeytinburnu Belediye Başkanı ile Fen ve İmar Müdürleri için 4483 sayılı Memur ve Diğer Kamu görevlilerinin yargılanması hakkındaki yasanın 3 ve 6. maddelerinin uygulanmasını isteyen Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Bürosu, İçişler Bakanlığı müfettişlerinin söz konusu kamu personeli hakkında ön inceleme yapmasının ön girişimini yapmış bulundu. Soruşturmada, kamu personeline mahkeme kararını neden uygulamadığı, ihaeye neden konsorsiyum ile girilmeme şartı getirildiği ve ikinci kez ihaleye neden çıkılmadığı gibi sorular soruacak. Zeytinburnu Kaymakamlığı soruşturma izni verip vermeme kararını en geç 45 gün içinde mahkemeye bildirme zorunluluğu taşıyor.