16/9 Kuleleri hakkında soruşturma!

Zeytinburnu’nda silüeti bozduğu için üst katların yıkılıp, boyunun kısaltılmasına kararına uymadığı gerekçesiyle Zeytinburnu Belediye Başkanı ile İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma açıldı

16/9 Kuleleri hakkında soruşturma!

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, şikayet üzerine Zeytinburnu'nda tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle boyunun kısaltılmasına karar verilen 16/9 kuleleri için karara uymayan yetkililerle igili soruşturma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin siluetini bozamaması için yükseklik kotası getirilmişti. Zeytinburnu için verilen yükseklik 23 kat olarak belirlenmişti. 16/9 Kuleleri 26, 32 ve 36 kattan oluşmakta ve 23 kata indirilmesi gerekiyor. Buna göre 36 katlı kuleden 13, 32 katlı kuleden 9 ve 26 katlı kuleden ise 3 katın yıkılması gerekiyor. Toplam tıraşlanacak kat sayısı 25 olarak belirlenmişti. Yıkım için çıkılan ihale teklif verilmemesi üzerine iptal edildi ve ikinci bir ihale açılmadı.

Mahkeminin verdiği kararın 30 gün içinde uygulamadıkları gerekçesiyle Zeytinburnu Belediye Başkanı ve İmar ve Fen İşleri Müdürleri hakkında soruşturma açılması için Zeytinburnu kaymakamlığından izin istendi. Zeytinburnu Kaymakamlığı soruşturma için izin verip vermeyeceğini 45 gün içinde mahkemeye bildirecek.