160 milyon TL’lik Essanora’da talepler toplanıyor

İstanbul Avrupa Yakası’nda, ruhsatı alınmış öncü kentsel dönüşüm projesi olan, 160 milyon TL’lik Essenora, talep toplamaya devam ediyor

160 milyon TL’lik Essanora’da talepler toplanıyor

ATİK&AKIN, ENGA, YİMTA ortaklığı tarafından kurulan Essenora A.Ş.’nin, 2016 yılının Haziran ayında teslim etmeyi planladığı Essanora’da talep toplama süreci devam ediyor. 160 milyon TL’lik yatırım değerine sahip projede ön talep toplamaya başlanan tarihten bugüne kadar 1000’in üzerinde talep toplandı.

Projenin fikir aşamasında net bir ortak hedefleri olduğunu vurgulayan Essenora Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Öz, “Gaziosmanpaşa’nın değişen yüzünü temsil eden ve ona değer katacak bir projeye imza atmak ve buna sahip çıkmak için yola çıktık. 6 adet kule bloklu ve arazi fiziki koşullarını destekleyen 5 adet teraslı bloklu ve rezidans kalitesinde 1+1; 2+1; 3+1 ve 4+1 daireler ve bahçeli teras villa alternatiflerinden oluşan 758 konutluk bir kentsel dönüşüm projesi olan Essenora, 800 kişiye iş hacmi oluşturacak ve konutların metrekaresi 3 bin 500 TL’den satılacak” dedi.

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde “Kentsel Dönüşüme” kazandırılacak olan Essenora Projesi’ni düşünürken, “ilk önce ‘insan’” dediklerini vurgulayan Essenora Yönetim Kurulu Üyesi Necmettin Akkaya ise, “Şehirleri, yaşam alanlarını marka haline getirecek olan en başta, o alanda yaşayan ve yaşayacak insanlardır. Yaşam alanı sakinleri, alışveriş yapmak istediklerinde hemen evlerinin yakınındaki alışveriş mağazalarına uğrayabilecek, huzurla kahvelerini yudumlayabilecekler. Projemizin en önemli özelliklerinden birisi, rezidans kalitesinde daireler ile yemyeşil bir doku içinde, kendi bahçeleri olan villa alternatifleri arasında tercih yapılabilecek olmasıdır”dedi.

‘Bölgedeki dönüşümün öncüsü

Toplantıda projenin teknik detayları hakkında bilgiler paylaşan Mimar Selma Akkuş da, projelerinin ilçedeki kentsel dönüşümün öncüsü olduğunu vurgulayarak, “Essenora, Gaziosmanpaşa‘nın yenilenen dokusuna önderlik eden çağdaş bir yerleşimdir. Projemiz konsept olarak 6 adet kule blok ve arazi fiziki koşullarını destekleyen 5 adet teraslı blok olarak kurgulanmıştır. Toplamda 758 dairedir. Mini çarşı aksında, 12 adet ticari dükkân ve 1 market planlanmıştır. Site içine hizmet verecek, sosyal tesis alanımızda, 2 adet yüzme havuzu, fitness merkezi, çok amaçlı salonlar ile kreşimiz bulunmaktadır. Ayrıca site içi açık alanlarda, kafeler, çocuk oyun alanları ve mini spor alanları da bulunmaktadır” dedi.

‘Dönüşüm değer esaslı olmalı’

Esenora projesinin tanıtım toplantısına katılan Gaziosmanpaşa  Hasan Tahsin Usta, Türkiye ve İstanbulda kaçınılmaz hale gelen kentsel dönüşümde hak sahipleriyle değer esası modeline göre anlaşmalar yapılması gerektiğini savunduklarını ifade etti. Mevcut uygulamalarda henüz değer esaslı anlaşma modelini tam olarak oturtamadıklarını ancak, bundan böyle bu modeli esas alacaklarını anlatan Usta, “Gaziosmanpaşa’da bin 113  hektarlık alanın 432 hektarlık bölümünü riskli alan ve kentsel dönüşüm alanı belirledik. 13 ayrı bölgede kentsel dönüşüm projesi hayata geçireceğiz. Belediye olarak bölgesel planlama ve master plan yaparak özel sektöre yol açıyoruz. Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümle anılacak” dedi.