17 Ağustos'un yıldönümünde inşaatçılardan uyarı

17 Ağustos Depremi'nin 17. yıldönümünde, Türkiye ve deprem gerçeğini değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri, yeni Türkiye'nin modern değişimi için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini vurguladı

17 Ağustos'un yıldönümünde inşaatçılardan uyarı

17 Ağustos 1999 yılında Gölcük merkezli olarak meydana gelen depremin yarattığı korku ortamı halen sürüyor. 2010 Meclis Araştırma Raporu’na göre deprem sonucu 18 bin 373 kişi yaşamını yitirirken, 48 bin 901 kişi ise yaralanmıştı. Henüz Gölcük depreminin şokunu atlatamadan aynı yılın 12 Kasım akşamı bu kez Düzce merkezli 7.2 büyüklüğündeki depremle sarsılan Türkiye, Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi'nin açıklamasına göre, 845 vatandaşını kaybetmişti.

17 Ağustos inşaat sektörüne yön verdi
Ardı ardına yaşanan iki büyük deprem nedeniyle yüz binlerce konut ve işyerinin yıkıldığını ve ağır hasar aldığını anımsatan BEKAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Karahasanoğlu, depremlerin Türk inşaat sektörünü de tamamen değiştirdiğini kaydetti. Karahasanoğlu:  "Üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen beklenen değişim ne yazık ki tam olarak tamamlanmadı. Yenilenmeyi bekleyen, ömrünü çoktan tamamlamış yapılar için artık yıkım süreci başlamalı. Kentsel dönüşüm hız kazanmalı. Biz BEKAŞ İnşaat olarak, yeni Türkiye’nin inşasında her türlü sorumluluğu almaya, verilecek tüm görevlere hazırız..." şeklinde konuştu. 

17 Ağustos'un yıldönümünde inşaatçılardan uyarı

Yatay şehirleşmenin önemi
Yatay yapılaşmayla deprem riskine sahip yerleşim yerlerinde büyük acılar yaşanmasının da önüne geçileceğini belirten Onursal Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün de: "Elbette öncelikle yapıların sağlam temeller üzerine oturtulması, kaliteli malzeme kullanımından asla ödün verilmemesi gerekiyor. Ancak Türk kültürüne ve mimarisine çok uygun olan yatay yapılaşmanın öne çıkması gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı. 

17 Ağustos'un yıldönümünde inşaatçılardan uyarı

Güvenli Konutlar için Markalaşmış Projeler 
UZALTAŞ AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerin dışında Anadolu’da da çok sayıda kentte ’anam babam’ usulü müteahhitliğin bittiğini kaydetti. Pala, “Kaçak yapılar, standartlara uygun olmayan binalar dönemi bitti. Kişiler artık konut, ofis alırken depremden, komşuluk ilişkilerine; güvenlikten, sağlıklı malzeme kullanımına kadar tüm detayları aradıkları marka kuruluşları tercih ediyor” dedi.

17 Ağustos'un yıldönümünde inşaatçılardan uyarı

Yeni Türkiye sağlam temeller üzerine kuruluyor
"Depremler nedeniyle yaşanan acılar sonrası ‘inşaat profesyonelliği’ döneminin başladığını anımsatan İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, artık yapıların temellerine çok daha özen gösterildiğini vurguladı. Özçelik: "Deprem şiddeti sadece dereceyle ölçülen olgu değil. Depremin her coğrafyada kendine özgü etkileri oluyor. Yüzeye yakınlığıyla, şiddetin ne kadar ve ne uzunlukta sürdüğüyle verdiği zarar doğru orantılı. Yeni nesil projeler de bu bilinçle hayata geçiriliyor. Böylece yeni Türkiye sağlam, sağlıklı ve çok daha modern şekilde inşa ediliyor." dedi. 

17 Ağustos'un yıldönümünde inşaatçılardan uyarı