18 yıl önce temeli atılan Basmane Çukuru'nda inşaat başlıyor

Temeli 18 yıl önce atılan ancak davalarla değişen imar planları nedeniyle yapılamayan ''Basmane Çukuru'' olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi'nde inşaat başlıyor

18 yıl önce temeli atılan Basmane Çukuru'nda inşaat başlıyor

Temeli 18 yıl önce atılan ancak davalarla değişen imar planları nedeniyle yapılamayan ''Basmane Çukuru'' olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi'nde inşaat başlıyor. 

İsmini İzmirliler belirleyecek

Halk arasında Basmane Çukuru olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin TMSF tarafından yapılan ihalesini Folkart Yapı bünyesinde bulunan Livamine Madencilik kazanmıştı. Bölgenin tapusunu 9 Eylül'de alan şirket çalışmalara başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini söyledi. Projeyi ve ismi İzmir halkı belirleyecek. Ekim ayı içinde belli olacak proje sonrasında inşaat çalışmaları başlayacak.

18 yıl önce temeli atılan Basmane Çukuru'nda inşaat başlıyor

Temeli 18 yıl önce atıldı

Projenin temeli 1998 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı. İkiz kulelerden oluşan, alışveriş ve iş merkezi, sinema ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planı ile ilgili eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından hukuki süreç başlatılmıştı. 1999 yılında yürütmeyi durdurma kararı ile temel aşamasında kalan projenin ana hissedarı Güçbirliği Holding, TMSF'ye devredilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30'a çıkarılması sonrası fon tarafından ihaleye çıkan projeye Livamine şirketinin içinde bulunduğu konsorsiyum 80 milyon dolarlık teklif vermişti.