180 bin danışmanın 150 bini kayıt dışı

Türkiye'de emlak danışmanı sayısının Avrupa ülkelerini aştığını söyleyen REsearch Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci, "180 bin danışmanın 50 bini kayıtlı 130 bini kayıt dışıdır" dedi.

180 bin danışmanın 150 bini kayıt dışı

Emlak sektöründeki dev işlem hacmi, ilgili iş kolu istatistiklerine de yansımaya başladı. Emlak danışmanlığı sektöründe faaliyetlerini sürdüren çalışan sayısı şimdiden 180 bin sınırına ulaşmış durumda. Bu rakam, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin de çok üstünde bir düzeye denk düşüyor. Bununla birlikte söz konusu çalışanların büyük bir kısmı, kayıt dışı biçimde faaliyet gösteriyor.

180 bin danışmanın 150 bini kayıt dışı çalışıyor
Türkiye'de emlak danışmanı olarak çalışmalarını sürdüren kişi sayısının şimdiden 180 bini bulduğunu ancak bu rakamın 50 bininin kayıtlı olarak faaliyet sürdürdüğünü söyleyen REsearch Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci;

"180 bin danışmanın 50 bini kayıtlı 130 bini kayıt dışıdır. Avrupa ve  ABD’de kayıt dışı danışmanlık hizmeti vermek mümkün değil" dedi. 

 

180 bin danışmanın 150 bini kayıt dışı

 

Kayıt dışı çalışma hizmet kaliteside düşüşe yol açıyor
Deveci, kayıt dışı emlak danışmanlığı çalışmalarının yürütülen hizmet kalitesini geri çektiğini, bu çerçevede parlamentoda ele alınmaya başlanan Emlak Müşavirliği ve Emlak Danışmanlığı Kanunu'nun sektör için büyük bir önem taşıdığını da vurgulayarak, REsearch Türkiye tarafından verilen eğitimlerin önemine dikkat çekti. DEGA Emlak kursunun verdiği eğitimlerden REsearch Franchise hizmetleri bünyesinde görev alan brokerların faydalandığın da altını çizen Deveci:

"Kademeli eğitimler veriyoruz. Brokerlara teknik konuları (hukuk, tapu, imar, değerleme, vergi gibi) anlatıyoruz. Ayrıca birebir veya telefon ile görüşme, tanıtım tekniklerini anlatıyoruz. Fotoğraflama, dijital tanıtım ve sosyal ağ gibi konulardan da söz ediyoruz. Tabii ticari veya tarım amaçlı emlakların satış tekniklerinden söz ediyoruz." ifadelerini kullandı.