2/3 riskli alanlar dışında da uygulanmalı

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, dönüşüm sürecinde riskli alanlardaki 2/3 uygulamasının tüm yapılar için genişletilmesini önerdi

7 Eylül 2012 / emlakwebtv
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Yasası’nda, riskli yapılar için uygulanacak 2/3 uygulamasının tüm yapılar için genişletilmesi gerektiğini önerdi. Yasadaki 2/3 çoğunluk uygulaması, riskli alanlardaki yapıların yıkılması ve yıkılan alanın değerlendirilmesi konusunda hak sahiplerinin 2/3’ünün kararını yeterli görüyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme ve Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen paneller dizisinin ilki olan “Afet Yasası: Gayrimenkul’de Yeni Bir Dönem mi?” paneline konuşmacı olarak katılan Ali Dumankaya, “Yasada riskli yapılar için öngörülen 2/3 çoğunluk kararı uygulaması tüm yapılar için genelleştirilmeli. Riskli alanların dışındaki çöküntü alanları, sanayi alanlarının sağlıklı dönüşümü için 2/3 uygulaması genişletilmeli” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm sürecinde, konut geliştiricileri ile kat malikleri arasındaki mutabakatın önemli  olduğuna da değinen Ali Dumankaya, bu süreçte beklenti yönetiminin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Özellikle, daha önce sektörle ilgisi olmayan yeni bir takım şirketlerin dönüşüm alanlarında hak sahiplerinin beklentilerini yükselttiğine işaret eden Ali Dumankaya, sonrasında anlaşmaların gereklerini yerine getirmeyen bu tip firmaların kentsel dönüşümün önüne engel olarak çıkacağı uyarısında bulundu. Ali Dumankaya, Türkiye inşaat sektörünün önüne gelenin bakkal açar gibi inşaat şirketi kurup, proje yapma girişimde bulunduğu bir sektör olduğuna dikkat çekerek, bu durumun yasalarla sınırlandırılması gerektiğini vurguladı.