2. sınıf inşaat maliyetini hesapladık!

İnşaat maliyet hesaplaması; lüks inşaat, 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve basit inşaat olmak üzere belirlenen başlıklara göre yapılıyor. Peki 2. sınıf inşaat maliyeti ne kadardır, bu maliyet nasıl hesaplanır?

2. sınıf inşaat maliyetini hesapladık!

İnşaat maliyetleri her yıl olduğu gibi 2015 yılında da güncellendi. Hemen belirtmemizde fayda var. Söz konusu bu maliyet kalemi; lüks, 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf ve basit inşaat olmak üzere başlıklara ayrılıyor ve bu kriterler üzerinden ayrı ayrı fiyatlandırılıyor. Nitekim lüks bir inşaatın metrekare maliyeti ile 1. sınıf ya da 2. sınıf bir inşaatın maliyeti farklı olur. Bu durum tamamiyle size ve bütçenize kalmış bir olay. Ancak altını çizmekte fayda var. Lüks bir konutta inşa etseniz, 1. sınıf ya da 2. sınıf bir konutta inşa etseniz, verilen bu rakamlar kaba inşaat maliyetidir. Kaba maliyet ise toplam maliyetin yaklaşık yüzde 40’ı gibi bir oranı oluşturur. Kalan yüzde 60’lık maliyeti ise; ince işler, çatı, sıva, işçilik gibi kalemler oluşturur. Tüm bu bilgiler ışığında, 2. sınıf bir konut yapma niyetinde olanlar için 2. sınıf inşaat maliyetini bir örnek üzerinden hesapladık.

 

2. sınıf inşaat maliyetini hesapladık!

 

2.sınıf inşaat maliyetine bir örnek…

200 metrekare büyüklüğünde betonarme bir konutu, 2. sınıf inşaatla yapacağınızı düşünelim. İnşaat maliyeti hesaplarken, yapılacak konutun büyüklüğü ile her yıl yeniden belirlenen metrekare bazındaki inşaat maliyetini çarpmanız gerekiyor. 2015 yılında betonarme karkas için 2. sınıf inşaat maliyeti minimum 465, maksimum ise 553 lira olarak belirlendiğine göre, bu yıl içinde 2. sınıf inşaatla yapılacak 200 metrekarelik bir konutun maliyeti kabaca 93 bin ile 110 bin lira arasında değişir.